news

Autonomiczny samochód przejechał na czerwonym

Kto będzie odpowiedzialny za wypadek samochodowy, którego przyczyną będzie błąd w oprogramowaniu autonomicznego samochodu? Kiedyś takie pytanie było czysto teoretyczne, teraz pada coraz częściej, zwłaszcza w świetle doniesień o kolejnych awariach samochodów autonomicznych.

Wypadki się zdarzają. Ale w przypadku autonomicznych samochodów ich konsekwencje mogą iść bardzo daleko. Nie zakończyło się jeszcze śledztwo w sprawie autonomicznego samochodu Ubera, który śmiertelnie potrącił kobietę, która co prawda wtargnęła pod koła, ale urządzenie nie próbowało nawet hamować, kiedy dowiadujemy się o kolejnym wątpliwym przypadku zachowania autonomicznego pojazdu. Tym razem samochód zignorował czerwone światło.

Co gorsza, stało się to podczas prezentacji prasowej izraelskiej firmy Mobileye, która wykupiona została niedawno przez Intela. Jak podaje agencja Bloomberg, podczas pokazu samochód nie zareagował na sygnalizację, przejeżdżając na czerwonym świetle. Na szczęście nic się nie stało, ale takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Jak twierdzi dyrektor generalny Mobileye, Amnon Shashua, całą sytuację spowodowały… Bezprzewodowe nadajniki w kamerach dziennikarzy, które miały zakłócić prawidłowe funkcjonowanie systemu, którego częścią są transpondery umieszczone w sygnalizacji. Samochód wykrył czerwone światło, ale jego oprogramowanie nie podjęło decyzji o zatrzymaniu ponieważ czekało na sygnał zwrotny z transpondera, którego z powodu zakłóceń nie otrzymało.

Szef Mobileye twierdzi, że błąd w oprogramowaniu został już naprawiony, a wykorzystywane przez firmę oprzyrządowanie zmodyfikowane w ten sposób, by stało się bardziej odporne na zakłócenia elektromagnetyczne. Testy samochodów Mobileye będą dalej kontynuowane.

Opracowywana przez Mobileye technologia jest na tyle obiecująca, że w ubiegłym roku firma została wykupiona przez Intela za 15 miliardów dolarów. Obecnie jej testy prowadzone są w Jerozolimie, a samochody do orientacji w najbliższym otoczeniu wykorzystują głównie kamery, choć Mobileye zakłada, że w przyszłości, dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, może dodać również lasery.

Zdjęcie: Flickr/lorentey

podobne treści