newssamochody

Autonomiczny samochód Google miał pierwszy poważny wypadek

Podczas szeroko zakrojonych testów autonomiczne samochody Google miały już kilka (konkretnie 13) wypadków, jednak do tej pory były to jedynie stłuczki. Teraz jednak Google poinformowało o tym, że jeden z pojazdów wziął udział w poważnym wypadku, w którym ucierpiał nie tylko pojazd, ale też cztery inne osoby.

Choć sam wypadek miał miejsce 1 lipca, Google poinformowało o nim dopiero niedawno. Według Mountain View, jeden ze zmodyfikowanych przez firmę Lexusów, który w chwili zdarzenia stał w korku na drodze publicznej najprawdopodobniej czekając na zmianę świateł, został uderzony z tyłu przez inny pojazd jadący z prędkością 17 mil na godzinę (27 km/h). Trzech pracowników Google, którzy znajdowali się w pojeździe, zostało odwiezionych do szpitala. Choć skarżyli się na ból, po badaniach dość szybko zostali wypisani do domów. Kierowca samochodu, który uderzył w autonomiczny samochód Google, który również skarżył się na bóle szyi i pleców, też został przewieziony do szpitala.

Na szczęście w tym przypadku ostatecznie nic poważnego nikomu się nie stało, ale jest to jednak pierwszy przypadek, w którym ktoś odniósł obrażenia w autonomicznym pojeździe Google. Przy czym pamiętać należy o tym, że to nie oprogramowanie samochodu odpowiedzialne było za spowodowanie tego wypadku, a nieuważny kierowca samochodu, który w niego uderzył. Tak jak w większości przypadków, w których w zdarzeniu drogowym brały udział testowe pojazdy Google. Według danych firmy w 11 z 14 takich przypadków autonomiczne samochody zostały uderzone z tyłu przez innego uczestnika ruchu.

Dlatego Google postanowiło stworzyć rozwiązanie, które pozwoli ostrzec innych kierowców przed parkowaniem swoich samochodów w tylnej klapie dość kosztownych pojazdów testowych. Na razie nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób miałoby to działać, ale jeśli Google postanowi ostrzegać przy pomocy narzędzia najbardziej oczywistego, czyli specjalnych sygnałów dźwiękowych, można założyć, że autonomiczny samochód Google stanie się nagle najgłośniejszym pojazdem na zatłoczonej drodze.

Zdjęcie: Flickr/ed and eddie

podobne treści