samochody

Autonomiczny samochód Delphi przejechał przez całe USA

Można uważać, że autonomiczne samochody, choć badania nad nimi trwają już od dłuższego czasu, nadal są tylko technologiczną ciekawostką, która nie poradzi sobie na publicznych drogach. Ale czy na pewno? Zmodyfikowany przez Delphi egzemplarz Audi Q5 przejechał niedawno całe Stany Zjednoczone.

Trasa, jaką w ciągu dziewięciu dni pokonał błękitno-czarny pojazd, wiodła z z Doliny Krzemowej do Nowego Jorku. W tym czasie samochód przejechał przez 15 stanów i przebył prawie 5,5 tysiąca kilometrów. Wszystko to praktycznie bez udziału człowieka – 99 procent trasy samochód pokonał bez pomocy kierowcy.

Ponieważ jest to nadal prototyp w samochodzie cały czas znajdowały się dwie osoby, z których jedna zajmowała miejsce kierowcy. W trakcie całej podróży się tylko dwie sytuacje, w których kierowca musiał przejąć kontrolę nad autonomicznym pojazdem, za każdym razem była to sytuacja wyjątkowa. Pierwsza z nich miała miejsce na drodze, na której wprowadzono ruch wahadłowy. Druga, kiedy komputer sterujący samochodem nie chciał wjechać na bardzo zatłoczony pas by przepuścić radiowóz.

Podczas podróży, która przebiegała w różnych warunkach pogodowych i różnymi drogami, zebrano około 3 TB danych, które zostaną wykorzystane do udoskonalenia opracowanego przez zespół Delphi systemu sterowania autonomicznymi pojazdami. Według magazynu Wired kolejny test możliwości autonomicznego samochodu może się odbyć już za kilka tygodni na europejskich drogach.

Zdjęcie: Delphi

podobne treści