smartfony

Autonomiczny pojazd Google spowodował pierwszy wypadek

Autonomiczne samochody Google miały już w swojej historii kilka stłuczek, dotychczas jednak nie zdarzyła się sytuacja, w której to kolizja spowodowana była przez algorytmy opracowane przez Google. Wszystko wskazuje jednak na to, że niedawno uległo to zmianie.

Jak podaje Associated Press, 14 lutego w Mountain View, doszło do wypadku z udziałem zmodyfikowanego przez Google autonomicznego Lexusa RX450h. Według protokołu z wypadku, sporządzonego przez kalifornijski Departament ds. Pojazdów Mechanicznych, do stłuczki doszło na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Autonomiczny samochód Google poprawnie rozpoznał pasy i zasygnalizował zamiar zmiany pasa ruchu na prawy, by skręcić w tą stronę. Kiedy światło zmieniło się na zielone, samochód ruszył, ale wykrył jako zagrożenie leżące obok odpływu burzowego worki piaskiem. Aby je ominąć, samochód skręcił w lewo, przez co znalazł się na pasie, z którego nie mógł skręcić w prawo.

Ponieważ jednak to właśnie tam miał się skierować, autonomiczny Lexus próbował wrócić na pas, z którego dopuszczalny był skręt w prawo. Podczas tych manewrów samochód zaczął się cofać, by zająć odpowiednią pozycję. Wtedy w jego tył, z prędkością około 25 km/h godzinę, uderzył kierowca autobusu miejskiego.

W autonomicznym samochodzie Google znajdował się oczywiście człowiek, który mógł w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem, ale nie zrobił tego licząc na to, że oprogramowanie samochodu przerwie manewr po wykryciu autobusu albo jego kierowca zatrzyma się w odpowiedniej odległości. Tak się jednak nie stało, a według kalifornijskiego prawa to autonomiczny samochód, a właściwie Google, odpowiedzialne jest za tę stłuczkę.

Google, ustami Chrisa Urmsona, szefa oddziału autonomicznych samochodów, twierdzi, że sytuacja „nie jest aż tak czarno-biała”, ale jednocześnie przyznaje, że „w pewnym sensie jesteśmy odpowiedzialni, ponieważ gdyby nasz samochód się nie poruszył, nie doszłoby do tej kolizji”.

Nikomu nic się nie stało, ale zdarzenie jest w pewnym sensie przełomowe – po raz pierwszy doszło do kolizji drogowej, w której winę przypisano autonomicznemu pojazdowi.

Zdjęcie: Flickr/ed and eddie

podobne treści