wynalazki

Autonomiczny dron dostawczy Flirtey przeszedł pierwsze miejskie testy w USA

Kiedy Amazon ogłaszał, że ma zamiar dostarczać przesyłki przy pomocy dronów, spodziewano się, że firma Jeffa Bezossa relatywnie szybko wprowadzi taką usługę do swojej oferty. Niestety dziś można odnieść wrażenie, że utknęła na etapie zdobywania odpowiednich certyfikatów, a obecnie to Flirtey, mało znany startup z siedzibą w Nevadzie, może pochwalić się największymi postępami w certyfikacji swoich urządzeń.

Nie tylko Amazon stara się stworzyć własne drony, które będą dostarczać przesyłki kurierskie. Nie jest to zadanie proste, a dodatkowym utrudnieniem jest konieczność uzyskania odpowiednich certyfikatów od instytucji nadzorujących ruch lotniczy. Flirtey, startup, który zaczynał w Australii i Nowej Zelandii, postanowił jakiś czas temu dołączyć do wyścigu o tytuł pierwszego komercyjnego dostawcy w USA realizującego wysyłki przy pomocy dronów. I może już pochwalić się sporymi sukcesami.

Ich dron został już poddany wstępnym testom zaprojektowanym przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) i może pochwalić się dwoma znaczącymi sukcesami. Pierwszym z nich było dostarczenie przesyłki z lekami na bezdrożach Wirginii. Kolejnym była dostawa, którą zrealizowano w niewielkim miasteczku w stanie Nevada.

Choć w tym drugim przypadku dron nie zastał w domu nikogo, a paczkę zostawił na progu, to właśnie to drugie wydarzenie ma większą wagę – była to pierwsza testowa dostawa dronem zrealizowana na obszarze miejskim.

„Pierwsza dostawa w warunkach miejskich jest wielkim osiągnięciem, które przybliża nas do chwili, w której drony będą regularnie dostarczać przesyłki do naszych domów,” stwierdził CEO Flirtey, Matt Sweeney.

Jest to rzeczywiście osiągnięcie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że ten test wymagał od autonomicznego drona Flirtey nawigacji pomiędzy budynkami czy liniami wysokiego napięcia.

Zdjęcie: Twitter/Flirtey

podobne treści