samochody

Autonomiczne taksówki już niebawem mają pojawić się na ulicach Singapuru

Autonomiczne samochody Google przyciągają co prawda dużą część uwagi mediów, ale prace nad tego typu pojazdami prowadzone są przez wielu producentów. Możliwe nawet, że to właśnie ta konkurencja jako pierwsza będzie mogła pochwalić się wprowadzeniem komercyjnych usług świadczonych przez autonomiczne samochody.

Autonomiczne samochody cieszą się sporym zainteresowaniem w Azji. Jakiś czas temu pisaliśmy o japońskiej firmie Robot Taxi, która w tym roku miała rozpocząć testy własnych autonomicznych taksówek. Wygląda jednak na to, że szybciej niż w Japonii, takie pojazdy pojawia się na ulicach Singapuru.

Wszystko za sprawą startupu o nazwie nuTonomy, w który zaangażowani są między innymi inżynierowie powiązani z prestiżową uczelnią MIT. W Singapurze NuTonomy ma już niebawem uruchomić całą flotę autonomicznych, elektrycznych taksówek. Obecnie firma stara się o pozwolenie na przeprowadzenie tam testów drogowych, ale wcześniejsze próby, które odbyły się w marcu na zamkniętym torze, zakończyły się sukcesem.

Wykorzystanie autonomicznych samochodów jako taksówek, z racji braku konieczności płacenia kierowcom, ma być dużo tańsze niż tradycyjne taksówki. Według wyliczeń nuTonomy, koszt przejazdu powinien być naprawdę niewielki:

„Wiele osób będzie korzystało z jednego pojazdu, ale dzięki naszym rozwiązaniom będzie to prawie tak wygodne, jak posiadanie własnego samochodu. Przy czym koszty nie powinny przekraczać tego, co zwykle płaci się za poruszanie komunikacją miejską,” stwierdził Emilio Frazolli, jeden ze współzałożycieli nuTonomy.

Jeśli testy drogowe się powiodą, usługa zostanie uruchomiona w Singapurze już w drugiej połowie tego roku. Użytkownicy będą mogli przywołać autonomiczną taksówkę dzięki specjalnej aplikacji, a oprogramowanie samochodów będzie samo wybierało najbardziej optymalne trasy. Docelowo w ciągu kilku lat w Singapurze ma się pojawić kilka tysięcy tego typu taksówek.

Zdjęcie: nuTonomy

podobne treści