newswynalazki

Autonomiczne samochody Google na ulicach Mountain View

Choć możliwości autonomicznych pojazdów Google już teraz nie są małe, Mountain View nie zamierza zakończyć projektu w fazie, w której ich samochody radzą sobie świetnie tylko z pustkowiami Nevady. Firma postanowiła pochwalić się dziś postępami, jakie udało im się osiągnąć w zakresie poruszania się ich samochodów po miejskich ulicach.

W ciągu dwóch lat trwania testów technologii autonomicznych pojazdów Google, przejechały one już w sumie ponad milion kilometrów. Przez długi czas większość pokonywanych przez nich tras wiodła przez miejsca, w których ruch nie należy do najintensywniejszych. Jednak stopniowo się to zmienia, a przed autonomicznymi samochodami Google stawiane są coraz trudniejsze wyzwania. Dziś firma postanowiła pochwalić się postępami, jakie udało im się osiągnąć w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Napisanie oprogramowania, które autonomicznie podejmuje decyzje na miejskich drogach wymaga, według Google, wykrywania i analizowania w czasie rzeczywistym zachowań „setek obiektów”. Wnioskując jednak z wpisu, jaki opublikowała dziś amerykańska firma, inżynierowie Google całkiem nieźle poradzili sobie z tym wyzwaniem. Ich autonomiczne samochody potrafią omijać przeszkody, wykrywać zamiary rowerzystów (oczywiście pod warunkiem, że zostaną one wcześniej zasygnalizowane), czy ustępować pierwszeństwa pieszym. Wszystko to, jak na razie, bez żadnej kolizji.

Niestety nie oznacza to jeszcze, że firma gotowa jest do komercjalizacji tej technologii. Jak podkreśla Chris Urmson, szef tego projektu, zanim autonomiczne samochody Google wyjadą na ulice innych miast niż Mountain View, gdzie są aktualnie testowane, musi upłynąć jeszcze sporo czasu.

podobne treści