newssamochody

Autonomiczne Fordy będą dowoziły pizzę

Sieć pizzerii Domino’s znana jest nie tylko ze swojej pizzy, ale też ze swojego zainteresowania nowymi technologiami. Do dostarczania pizzy firma wykorzystywała już bowiem autonomiczne roboty czy latające drony. W zestawieniu z powyższym informacja, że ich pizzę rozwozić będą też autonomiczne samochody, nie jest dużym zaskoczeniem.

Pizzeria Domino’s rozpoczęła współpracę z Fordem, w ramach której zamierza dostarczać pizzę przy pomocy autonomicznych samochodów Ford Fusion. Na miejsce, w którym odbywać się będzie program pilotażowy, wybrano Ann Arbor w stanie Michigan w USA, na którego ulicach pojawi się na razie jeden autonomiczny Ford Fusion w barwach producenta i sieci pizzerii.

Oczywiście na razie nie będzie tak, że całkowicie bezzałogowy samochód dostarczy pizzę. Po pierwsze klient będzie musiał po nią podejść do pojazdu, a po drugie będą w nim siedzieli ludzie – ponieważ to program testowy, w samochodzie znajdować się będą inżynierowie Forda, którzy czuwać mają nad bezpieczeństwem. Będą też prowadzili badania na temat tego, w jaki sposób ładunek pokonuje ostatnie metry do klienta.

Nie chodzi o to, że klient musi po niego wyjść, a raczej o to, czy klienci życzą sobie, by samochód wjechał na podjazd, ile czasu zajmie klientom odbieranie pizzy, oraz czy przypadkowi ludzie będą czuli wewnętrzną potrzebę ingerowania w LIDAR czy inne wyposażenie autonomicznego samochodu. Choć akurat to ostatnie, z powodu obecności inżynierów Forda, może nie być wymierne.

Ford, tak jak i inni producenci samochodów, mocno inwestuje w technologie autonomicznej jazdy. Pierwsze samochody, które będą zdolne do całkowicie autonomicznej jazdy firma chciałaby wypuścić na rynek w roku 2021.

Zdjęcie: Ford

podobne treści