bizneswynalazki

Autonomiczne buldożery kierowane przez drony wyjadą na japońskie place budów

Komatsu to jedna z największych na świecie firm produkujących sprzęt budowlany. Założony prawie sto lat temu japoński gigant mierzył się już z wieloma wyzwaniami, ale nawet dostarczenie urządzeń na budowy obiektów, jakie mają powstać z okazji letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, są niczym, w porównaniu z problemami kadrowymi, jakie dotykają Kraj Kwitnącej Wiśni. Dlatego Japończycy inwestują w autonomiczne maszyny budowlane.

Tak jak cała Japonia, Komatsu musi zmierzyć się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Dla firmy produkującej głównie koparki, spychacze i dźwigi oznacza to, że na rynku pracy jest coraz mniej osób, które mogłyby obsługiwać ten sprzęt. Dlatego Komatsu chce wyjść naprzeciw wyzwaniom i pracuje nad maszynami budowlanymi, które mogłyby wykonywać pracę autonomicznie, choć pod nadzorem mniejszej ekipy budowlanej.

W tym celu japońska firma nawiązała ścisłą współpracę z amerykańskim startupem Skycatch i razem pracują nad nową usługą o nazwie Smart Construction. Ma ona polegać na tym, że firma, zamiast sprzedawać klientom swoje maszyny, będzie im wypożyczać autonomiczne pojazdy budowlane. Nie mogłyby one jednak pracować, bez bardzo dokładnych map terenu budowy, które aktualizowane byłyby na bieżąco. Rozwiązanie tej kwestii opracował właśnie Skycatch. Firma opracowała bowiem niewielkie drony, które z powietrza szybko i dokładnie mapują teren.

Zanim Komatsu nawiązało współpracę ze Skycatch, firma eksperymentowała już co prawda z autonomicznymi maszynami budowlanymi, ale próbowała tworzyć mapy terenu budowy przy pomocy pracowników i sprzętu instalowanego na samych maszynach budowlanych. Jednak według przedstawicieli japońskiego koncernu ta metoda nie była wystarczająco dokładna, a dodatkowo zajmowała bardzo dużo czasu. Mapy powstające z pomocą dronów Skycatch są dużo bardziej dokładne i powstają znacznie szybciej.

„Pomiary terenu wykorzystujące starszą, bardziej tradycyjną metodę, zajmowały nam średnio około dwóch tygodni,” twierdzi Kenishi Nishihara, manager projektu Smart Construction. „Z pomocą Skycatch możemy zrobić to w jeden dzień, a w niektórych przypadkach nawet w 30 minut.”

Prace nad systemem Smart Construction są już na ukończeniu, a firma zamierza rozpocząć w Japonii wynajem autonomicznych maszyn budowlanych od lutego przyszłego roku.

podobne treści