newssamochody

Autonomiczna ciężarówka Google uchwycona podczas testów

Nie tylko Uber, przez zakupioną przez siebie firmę Otto, interesuje się autonomicznymi ciężarówkami. Podobnym tropem podąża też należące do Google Waymo, którego ciężarówki zostały uchwycone na zdjęciach podczas testów.

Waymo, firma, która w ramach holdingu Alphabet przejęła prace nad autonomicznymi samochodami, niedawno poinformowało o wycofaniu całej floty autonomicznych samochodów Firefly. W oświadczeniu firma wspominała, że chce zastąpić je większymi pojazdami, ale raczej nie spodziewaliśmy się tego, że będą aż tak duże (no dobra, Waymo zapowiadało na początku czerwca, ale raczej nie spodziewano się, że będzie to tak szybko). W sieci pojawiły się bowiem zdjęcia autonomicznej ciężarówki z Mountain View.

Serwis Jalopnik opublikował zdjęcia, na których widać zmodyfikowany ciągnik siodłowy Peterbilt 579. Pojazd wyposażono w sporych rozmiarów LIDAR, radar oraz cztery sensory ultradźwiękowe. Niestety nie wiadomo, jakie wyposażenie znajduje się w kabinie.

Google nie jest jedyną firmą, która pracuje nad oprogramowaniem dla autonomicznych ciężarówek. Robią to także wspomniane wyżej Otto, Lockheed Martin, a Tesla także chwali się takimi planami. Na razie nie wiadomo, kto zwycięży w wyścigu o narzucenie swojego standardu ciężarówkom przyszłości, ale Waymo podkreśla, że jego pozycja w nim jest bardzo mocna, z racji na osiem lat doświadczenia w testowaniu jazdy autonomicznej.

Zdjęcie: Jalopnik

podobne treści