naukaWiadomość główna

Automatyczny ogród dla NASA

Wszelkie próby kolonizacji Marsa wymagać będą od astronautów samowystarczalności. Będą musieli oni w jakiś sposób zdobyć tlen, wodę i jedzenie. Zautomatyzowany ogród może zapewnić to wszystko.

Na przykład taki jak ten – projektowany przez zespół studentów z Kolorado w ramach corocznego konkursu X-Hab, organizowanego przez NASA, który ma na celu opracowanie nowych technologii kosmicznych w ramach grantu na 40 000 dolarów.

Gotowy ogród będzie mógł podtrzymać życie wielu gatunków roślin, które w założeniu mają zapewnić pożywienie. Rośliny produkują także tlen i oczyszczają wodę. Mało to odkrywcze, ale z drugiej strony chyba jeszcze nikt nie próbował w pełni zautomatyzować procesu zbierania owoców, siania nasion, nawożenia itd. Do tego w hermetycznie zamkniętym pomieszczeniu.

Ponieważ przestrzeń kosmiczna jest generalnie dość odludnym miejscem, a pozostałych astronautów można mieć czasem po dziurki w skafandrze, każdą z automatycznie wykonywanych czynności w ogrodzie będzie można wyłączyć. Dzięki temu astronauta mógłby zaopiekować się ręcznie jakąś roślinką. W końcu od czasów Leona zawodowca wiadomo powszechnie, że nic nie wpływa na morale lepiej niż opieka nad roślinkami.

Zespół ma już model systemu, na dostarczenie działającego prototypu ma jeszcze rok czasu. Jeśli im się uda, możliwe, że przyszli koloniści będą im bardzo wdzięczni.

[PC World, Zdjęcie: Daniel Zukowski]

podobne treści