Wiadomość głównawtf

Australijski miliarder odbuduje Titanica

Dla niektórych osób legenda, jaką obrósł Titanic, jest tak wartościowa, że są w stanie wiele zapłacić za to, by żyła dalej. Tak jak pewien australijski miliarder, który postanowił wskrzesić legendarny okręt. Już za cztery lata Titanic II pływać ma jako luksusowy liniowiec.

Zamieszkały w australijskim stanie Queensland miliarder Clive Palmer zamówił w chińskiej firmie CSC Jinling Shipyard replikę Titanica, która ma wypłynąć w dziewiczy rejs już w 2016 roku. Jako że głównym celem jest ożywienie legendy, dziewiczy rejs będzie odbywał się na tej samej trasie na jakiej zatonął pierwszy Titanic.

Zabawne jest to, że Palmer ogłosił swoje zamiary jednocześnie z wydaniem oświadczenia o zamiarze kandydowania w australijskich wyborach federalnych. Ciekawe jw jaki sposób replika Titanica ma mu pomóc podczas kampanii – założę się, że jego przeciwnicy polityczni od razu ogłoszą, że start Palmera będzie jedną wielką katastrofą…

On sam skupia się raczej na zaletach okrętu: ”Będzie tak luksusowy jak oryginał z tą różnicą, że wyposażony zostanie w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa i nawigacji” i dodaje, że okręt ma być rodzajem hołdu dla wszystkich, którzy budowali pierwszego Titanica. Zapytany przez reporterów o to czy zatonie, Palmer odpowiedział:

„Jeśli zrobi się w nim dziurę to oczywistym jest, że zatonie. Ale zostanie zaprojektowany w taki sposób, by nie ułatwiać pójścia na dno. Zostanie zaprojektowany jako współczesny okręt wykorzystując cały dorobek współczesnej techniki by do tego nie dopuścić. Ale oczywiście osoby tak przesądne jak pan, mogą w to nie wierzyć.”

Statek nie będzie więc wierną repliką Titanica, będzie jedynie wyglądał jak Titanic, razem z jego dziewięcioma pokładami i 840 pokojami. Ale w maszynowni, zamiast węgla i silników parowych, znajdą się najnowocześniejsze silniki diesla.

Nie wiadomo ile kosztować będzie budowa Titanica II.

[SMH via The Next Web]

podobne treści