nauka

Australijscy naukowcy stworzyli w wodzie „wiązkę holowniczą”

W uniwersum Star Treka powszechne jest stosowanie promienia holowniczego (ang. tractor beam). Jest to niematerialna wiązka, która umożliwia przenoszenie różnych obiektów, a nawet przytrzymywanie statków kosmicznych. Oczywiście takie wynalazki są domeną fantastyki naukowej, ale australijscy naukowcy pochwalili się niedawno, że udało się im osiągnąć podobny efekt w wodzie.

Naukowcom z Australian National University w Canberze udało się opracować technikę, dzięki której można przesuwać dryfujące po wodzie obiekty w taki sposób, by poruszały się one zgodnie z ich wolą.

„Nikt nie mógł przewidzieć, ze taki będzie rezultat,” mówi dr Horst Punzmann, który przewodził zespołowi badawczemu. ”Udało się nam opracować sposób na tworzenie fal, które zmuszają pływający obiekt do poruszania się w kierunku przeciwnym do fali.”

Podczas swoich eksperymentów australijscy naukowcy przy pomocy generowali fale w zamkniętym zbiorniku. Zauważyli oni, że jeśli nałoży się na siebie fale w odpowiedni sposób, można sprawić, że obiekt znajdujący się na powierzchni, na przykład piłeczka pingpongowa, porusza się w kierunku przeciwnym do kierunku rozchodzenia się fal. Eksperymentując z różnymi częstotliwościami fal udało im się sprawić, by obiekt poruszał się w dowolnym kierunku.

„Możemy zaprojektować przepływy powierzchniowe praktycznie dowolnego kształtu,” stwierdził profesor Michael Shats, współautor pracy opublikowanej niedawno w Nature Physics. „Mogą to być wiry, mogą to być strumienie skierowane na zewnątrz lub do środka, wiele różnych konfiguracji.”

Australijscy naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie będzie można zastosować też na otwartych wodach, na przykład do zbierania wycieków ropy.

„Jest to jeden z wielkich nierozwiązanych problemów, choć każdy może powtórzyć nasz eksperyment we własnej wannie,” dodaje dr Punzmann. „Byliśmy bardzo zaskoczeni, że nikt wcześniej tego nie opisał.”

Zdjęcie: Flickr/Unhindered by Talent

podobne treści