ciekawostkinauka

Australia: chipy RFID pomogą zbadać problem spadającej populacji pszczół

Australijczycy przyłączają się do badań nad powolnym i nieco tajemniczym kurczeniem się światowej populacji pszczół. Tamtejsi naukowcy postanowili dokładnie prześledzić ruchy kilku tysięcy owadów z pomocą specjalnie spreparowanych do tego celu, maleńkich chipów RFID.

Najogólniej rzecz ujmując, projekt polega na wypuszczeniu na wolność pszczół, które zostały obdarowane niewielkimi urządzeniami (o powierzchni mniej więcej 0,25 centymetra kwadratowego) monitorującymi ich ruchy w naturalnym środowisku. Przed implantacją chipów wszystkie owady – w liczbie około 5000 tysięcy – zostały znieczulone zimnem, a następnie w pobliżu stolicy Tasmanii, Hobartu, gdzie znajdują się także nadajniki śledzące ich ruchy przy źródłach pokarmu.

Zgodnie ze słowami naukowców, choć projekt prawdopodobnie nie da odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, z pewnością pomoże im rozstrzygnąć, który z czynników – pasożyty, pestycydy, czy też zanieczyszczone środowisko – odciska największe piętno na kurczącej się populacji pszczół. Przy okazji, ciągle trwają pracę nad udoskonaleniem i zmniejszeniem rozmiarów chipów, które w przyszłości zostaną wykorzystane w tego rodzaju eksperymentach.

Biorąc pod uwagę fakt jak wiele zawdzięczamy tym niewielkim stworzeniom, wypada chyba życzyć im wszelkiego powodzenia.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści