newssmartfony

AU Optronics zaprezentowało pierwszy na świecie ekran AMOLED QHD

Choć ludzkie oczy już dziś bardzo często nie są w stanie wychwycić subtelnych różnic w jakości obrazu wyświetlanego na ekranach nowszych i starszych smartfonów, producenci wciąż prześcigają się w poprawianiu owego elementu specyfikacji tych jakże popularnych urządzeń. Kolejnym efektem tej zaciętej rywalizacji jest właśnie świeżo zaprezentowany, pierwszy na świecie wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości QHD (2560 na 1440 pikseli).

Ukazany na powyższej grafice panel to dzieło tajwańskiej firmy AU Optronics produkującej gro wyświetlaczy obecnych w wyposażeniach słuchawek paru świetnie znanych firm, w tym także Samsunga. Rozmiar świeżo zaprezentowanego ekranu firmy to równo 5,7-cala, co przy tak sporej rozdzielczości daje nam zagęszczenie na poziomie aż 513 pikseli przypadających na dokładnie jeden cal jego powierzchni. To więcej od każdego z oficjalnie funkcjonujących na rynku paneli AMOLED dedykowanych gadżetom mobilnym.

Do tej pory tego rodzaju jakość obrazu można było odnaleźć wyłącznie w urządzeniach wyposażonych w znacznie bardziej prądożernych panelach LCD obecnych choćby na pokładzie mało znanego smartfona Vivo’s Xplay 3.  Swoim własnym ekranem z tej półki pochwaliło się jakiś czas temu także koreańskie LG.

Premiera nowego cacka AU Optronics uczyniła firmę cichym wewnątrz-azjatyckiego wyścigu o pierwszeństwo w tym konkretnym sektorze rynku urządzeń mobilny. Na pokonanym polu, Tajwańczycy zostawili przede wszystkim słynnego Samsunga, który już w styczniu ujawnił, że pracuje nad przygotowaniem identycznego panelu. Możemy chyba spodziewać się, że Koreańczycy wkrótce pochwalą się wyświetlaczami, które trafią na pokłady pierwszych smartfonów i tabletów z ich stajni.

Niewykluczone, że czegoś więcej dowiemy się przy okazji debiutu kolejnego „phabletu” z serii Galaxy Note.

podobne treści