newssprzęt

Asus zapowiada stworzenie własnych gogli Augmented Reality

Czy pozostał jeszcze choć jeden poważny gracz z branży, który nie zadeklarował chęci odmieniania otaczającej rzeczywistości? Po Samsungu, Facebooku, HTC czy Sony, do grona innowatorów dołączył nie kto inny, jak Asus, ustami szefa zapowiadający premierę swych debiutanckich gogli typu Augmented Reality.

W przeciwieństwie do wielu prominentnych figur świata technologii, tajwańska firma, a konkretnie jej CEO, Jerry Shen, uważa segment AR za nieco bardziej przyszłościowy i praktyczny od tzw. rzeczywistości wirtualnej, opierającej się na wykorzystaniu sfabrykowanych i ogółem niespecjalnie życiowych obrazów. Podobnie jak gogle HoloLens, produkt Asusa miałby stanowić swoiste przedłużenie ludzkiego wzroku i świadomości, przekazując użyteczne informacje na temat otaczającego nas świata.

Ponieważ projekt wciąż znajduje się na dość wczesnym etapie realizacji, na razie nie wiadomo nic o konkretnej specyfikacji gogli. Choć ważna, nie jest to jednak kwestia najwyższej wagi. Jak w przypadku innych urządzeń tego typu – o ich sukcesie zdecydują nie tylko możliwości, ale i cena (a w zasadzie jej atrakcyjność). Jej wysokość może przechylić szalę zwycięstwa na jedną lub drugą stronę w rywalizacji z gadżetami VR i goglami Microsoft HoloLens. Jeżeli Asus nie przejdzie nagłej zmiany tożsamości – chyba nie obierze drogi giganta z Redmond i nie wyceni swego produktu na dość zawrotną kwotę 3 tysięcy dolarów. Gdyby to zrobił, zapewne skazałby go na nieuchronną klęskę.

Jeśli wszystko z przewidywaniami Shena, urządzenie tajwańskiej firmy powinno trafić na rynek już na przestrzeni przyszłego roku. Konkurencja będzie już wówczas czekać. I to w niezwykle zróżnicowanej, zaciekłej formie. Nadchodzące miesiące zapowiadają się naprawdę interesująco.

Źródło: The Verge

podobne treści