sprzęt

Asus: laptop z wyświetlaczem zamiast touchpada

To właściwie było kwestią czasu i aż dziw, że nie pojawiło się wcześniej. Ale oto jest – laptop z ekranem smartphone’a w miejscu touchpada.

Podczas tegorocznych targów Computex Asus zaprezentował laptopa z ekranem dotykowym pełniącym funkcje touchpada. I dlatego ten element urządzenia nazwany został screenpadem.

Nie jest to pierwszy tego typu pomysł, ale w odróżnieniu od Razera, który pokazał taki koncept kilka miesięcy temu, Asus zamierza w najbliższym czasie wypuścić laptopy ze screenpadami na rynek.

Nowe urządzenie trafi do linii Asus ZenBook Pro 15 i będzie wyposażone w ekran IPS o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości Full HD w miejscu tradycyjnego gładzika. Oczywiście ekran ten będzie przede wszystkim pozwalał na kontrolę kursora ale dzięki specjalnemu oprogramowaniu, będzie mógł pełnić również inne, dużo bardziej zaawansowane funkcje. Wśród nich można wymienić na przykład dodatkowe widżety czy definiowalne skróty, ale możliwości ogranicza właściwie tylko wyobraźnia deweloperów i użytkowników.

A tu granicę będzie można przesunąć bardzo daleko, ponieważ Asus zapowiada, że możliwa będzie integracja screenpada z innymi programami czy usługami, wśród których wymienia na przykład pakiet Office, Spotify czy YouTube.

Ale Asus ZenBook Pro 15 to nie tylko screenpad. Jak przystało na sprzęt z wyższej półki, również inne podzespoły trzymać będą odpowiedni poziom. I tak urządzenie będzie wyposażone w procesor Intel Core i9 8950HK, 16 GB pamięci operacyjnej RAM, kartę graficzną Nvidia 1050 Ti oraz cały zestaw dysków SSD, a główny ekran będzie pracował w rozdzielczości 4K. Za to wszystko trzeba będzie jednak sporo zapłacić. Najskromniejsza konfiguracja zaczynać będzie się od 2300 dolarów.

Zdjęcie: Asus

podobne treści