naukanewsWiadomości promowane

Astronomowie odkryli pierwszy egzoksiężyc?

Dzięki kosmicznemu teleskopowi Keplera wiemy dziś, że egzoplanety są czymś powszechnym. Logiczną konsekwencją jest to, że przynajmniej niektóre z nich mają księżyce. Jednak wykrycie księżyca krążącego wokół planety, krążącej wokół odległej gwiazdy jest zadaniem bardzo trudnym. Wygląda jednak na to, że się udało.

A przynajmniej na razie wszystko na to wskazuje. Choć dr David Kipping, szef małego zespołu astronomów z Uniwersytetu Columbia, który zajmuje się poszukiwaniem satelitów egzoplanet, chcąc jeszcze poczekać na wyniki obserwacji, które mają zostać przeprowadzone w październiku przy pomocy teleskopu Hubble’a, wykazuje umiarkowany optymizm. Ale dotychczasowe wyniki, oparte na analizie danych zebranych przez kosmiczny teleskop Keplera, są bardzo obiecujące. Najprawdopodobniej natrafiono na pierwszy księżyc poza Układem Słonecznym.

Kosmiczny teleskop Keplera wykrywa egzoplanety dzięki temu, że jest w stanie zaobserwować delikatną różnicę w jasności gwiazdy, kiedy planeta przysłania ją przelatując przed tarczą swojego słońca. By tą metodą odnaleźć księżyce krążące wokół takich planet, naukowcy poszukują śladów tego, że coś przesłania gwiazdę jeszcze przed przejściem lub po przejściu planety przed tarczą gwiazdy. I wygląda na to, że pierwszy raz udało się znaleźć taki egzoksiężyc.

Otrzymał on oznaczenie Kepler-1625b i znajduje się w układzie oddalonym o 4 tysiące lat świetlnych od Ziemi. Sam księżyc ma mieć wielkość Neptuna i krążyć wokół planety wielkości Jowisza, ale posiadającej dziesięciokrotnie większą masę. Według obecnie uznawanych modeli oznacza to, że księżyc ten nie mógł powstać w tym miejscu swojego układu, a raczej z czasem został przechwycony przez grawitację swojej planety.

Na razie Kepler-1625b jest pierwszym obiektem, któremu udało się spełnić wszystkie wymagania, które przed potencjalnymi księżycami exoplanet postawił zespół dra Kippinga. Na potwierdzenie odkrycia trzeba jednak jeszcze poczekać do października, kiedy to zostanie na niego skierowany teleskop Hubble’a.

Ilustracja: Flickr/Maxwell Hamilton

podobne treści