nauka

Asteroida 16 Psyche, czyli kosmiczny magnes, który może pomóc wyjaśnić jak działa jądro Ziemi

W ciągu najbliższych kilkunastu lat NASA planuje „przechwycić” asteroidę i umieścić ją na orbicie Księżyca. Pomijając już wszystkie problemy techniczne z tym związane, najpierw trzeba odwiedzić jakąś planetoidę. Po co jednak lecieć do zwykłego obiektu, skoro można odwiedzić jądro martwej planety?

Spośród setek tysięcy znanych asteroid, które znajdują się w ich głównym pasie, jedna wydaje się być szczególnie interesująca. Chodzi o odkrytą w połowie XIX wieku (16) Psyche. Podczas niedawnego spotkania Amerykańskiej Unii Geofizyczne Linda Elkins-Tanton z Carnegie Institute zaproponowała by to właśnie na tę planetoidę wysłać w pierwszej kolejności misję.

Astronomowie od dawna podejrzewają, że obiekt ten jest czymś więcej, niż tylko zlepkiem kosmicznych skał o średnicy ponad 200 kilometrów. Ponieważ obserwacje radarowe ujawniły, że składa się ona praktycznie tylko z żelaza i niklu, pojawiła się koncepcja, że w rzeczywistości Psyche jest metalicznym rdzeniem protoplanety, która pozbawiona została swojego płaszcza w wyniku potężnej kolizji z innym ciałem w początkowej fazie formowania się Układu Słonecznego.

Jeśli Psyche rzeczywiście byłoby magnetycznym rdzeniem martwej planety, misja badawcza no to ciało niebieskie mogłaby ujawnić bardzo dużo na temat historii Ziemi. Naukowcy podejrzewają bowiem, że ziemskie pole magnetyczne tworzone jest właśnie przez jądro zbudowane z żelaza i niklu. Na dokopanie się do jądra Ziemi w celu ostatecznego zweryfikowania tych teorii raczej nie ma co liczyć, ale możliwe, że dzięki Psyche, nie byłoby to konieczne.

„Misja (na Psyche) jest jedynym sposobem na to, by ludzkość kiedykolwiek odwiedziła jądro jakiegokolwiek ciała (niebieskiego),” mówi Linda Elkins-Tanton. „Daje to nam unikalny wgląd w elementy składowe planet w pierwszych milionach lat istnienia Układu Słonecznego (…). Nie wiadomo co tam zobaczymy. Widzieliśmy już ciała skaliste, lodowe czy gazowe ale nigdy nie odwiedziliśmy świata zbudowanego z metalu. Nie mamy pojęcia jak on wygląda. Wiemy tylko, że będziemy tym zadziwieni.”

Zdjęcie: NASA/JPL

podobne treści