samochody

Asterion czyli hybrydowe Lamborghini

Kiedy słyszymy frazę „napęd hybrydowy”, większość z nas myśli „Toyota Prius”. W sumie nic dziwnego, w końcu to właśnie ten samochód przyczynił się do popularyzacji napędu hybrydowego. Ale inni producenci również prowadzą z nim eksperymenty. Nawet tacy, którzy kojarzeni są raczej z ogromnymi silnikami spalinowymi. Nawet tacy jak Lamborghini.

Podczas trwających właśnie targów Paris Motor Show, włoska firma znana z produkcji samochodów sportowych, zaprezentowała pojazd Asterion LPI 910-4, który jest konceptem wyposażonym w napęd hybrydowy. Oczywiście w taki, który pozwala na osiągnięcie niebagatelnych prędkości. Składa się on z benzynowego silnika V10 o pojemności 5,2 litra i trzech silników elektrycznych. Jego łączna moc wynosi 910 koni mechanicznych, co pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3 sekundy i osiągnięcie maksymalnej prędkości 320 km/h.

Ale to przy wykorzystaniu potencjału obu rodzajów napędu. W trybie elektrycznym samochód może przejechać około 50 kilometrów, a silniki elektryczne, które łącznie generują około 300 koni mechanicznych, pozwolą na rozpędzenie pojazdu do prędkości 125 km/h.

Choć pojazdy hybrydowe nie są synonimem supersamochodu, coraz częściej trafiają także do tego segmentu. Lamborghini Asterion, jeśli zapadnie decyzja o wprowadzeniu go do produkcji, będzie konkurował McLarenem P1 i Ferrari LaFerrari.

Zdjęcia: Lamborghini

podobne treści