aplikacje

ArtSherlock: aplikacja pomoże w odzyskiwaniu dzieł sztuki zrabowanych Polsce podczas II wojny światowej

Co łączy ze sobą „Portret młodzieńca” pędzla Rafaela, „Wyjazd na polowanie” autorstwa Józefa Brandta oraz „Zwiastowanie pasterzom” Rembrandta van Rijna? To jedne z najsłynniejszych dzieł sztuki, jakie Polska utraciła wskutek II wojny światowej. Ale jest ich dużo więcej, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce, aby każdy posiadacz smartphone’u mógł pomóc w ich odnalezieniu.

Na skutek II wojny światowej straciliśmy ogromne zasoby dóbr kultury. Żeby oddać skalę tej grabieży, wystarczy wspomnieć, że według powojennych szacunków dotyczących tylko dzieł sztuki wywiezionych przez Niemców, Polska straciła około 2,8 tysięcy obrazów znanych europejskich szkół malarskich, 11 tysięcy obrazów autorstwa malarzy polskich, 1,4 tysięcy wartościowych rzeźb, a nie zaczęliśmy nawet wymieniać wartościowych książek, rękopisów czy starodruków.

Dość powiedzieć, że dziś w rejestrze w rejestrze utraconych zabytków i dzieł sztuki, prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znajduje się około 60 tysięcy pozycji, które stara się rewindykować specjalny zespół przy ministerstwie. Ale idzie im to bardzo powoli, dlatego Fundacja Communi Hereditate we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiła stworzyć aplikację o nazwie ArtSherlock, dzięki której każdy może pomóc w powrocie do kraju utraconych dzieł sztuki.

Do tej pory zrabowane dzieła sztuki odnajdywane były zwykle w taki sposób – specjalista zajmujący się tą tematyką, najczęściej przez przypadek, identyfikował utracone dzieło, na przykład w katalogu domu aukcyjnego, informował ministerstwo, które wszczynało odpowiednią procedurę. Niestety specjalistów orientujących się w tej tematyce nie jest dużo, więc szanse na znalezienie utraconego dzieła w ten sposób były niewielkie.

Jednak dzięki aplikacji ArtSherlock, każdy może włączyć się w poszukiwania. Zasada działania aplikacji jest prosta – po wykonaniu zdjęcia dzieła sztuki, przeszuka ona ministerialną bazę danych strat wojennych i poinformuje, jeśli trafimy na dzieło sztuki poszukiwane przez Polskę. Użytkownik będzie mógł wtedy przesłać tę informację, wraz ze swoimi danymi kontaktowymi, do ministerstwa, by to mogło rozpocząć procedurę odzyskiwania poszukiwanego dzieła sztuki.

Autorzy aplikacji mają nadzieję, że dzięki niej zwiększy się liczba kontaktów z utraconymi przez Polskę dziełami sztuki, co przełoży się na znaczące zwiększenie ilości odzyskiwanych dzieł sztuki.  Aplikacja ArtSherlock jest darmowa i można ją pobrać w wersji dla systemów Android, iOS, Windows Phone oraz na urządzenia BlackBerry.

podobne treści