sprzęt

Apple zapowiada modularnego Maca Pro. Na rok 2018

Trochę czasu minęło już od momentu, w którym Apple prezentowało ostatnią odsłonę Maca Pro. Wczoraj jednak Cupertino postanowiło to nadrobić i po ponad trzech latach zaprezentowało odświeżoną wersję swojego komputera dla profesjonalistów.

Zapowiedziany w 2013 roku Mac Pro, który dostępny jest w Polsce za około 12 tysięcy złotych, doczekał się w końcu aktualizacji. Dotychczasowe modele z czterordzeniowymi procesorami otrzymały procesory sześciordzeniowe GPU ABD D500, a warianty z dwoma GPU AMD FirePro D500 będą teraz dostępne z ośmiordzeniowymi CPU oraz HPU D800. W nietypowej obudowie nadal jednak nie znalazło się miejsce dla złączy Thunderbolt 3 czy USB type-C.

Nie powinno to jednak za bardzo dziwić. Apple, ustami Phila Schillera, przyznało wprost, że Mac Pro został przez firmę zaniedbany. Po części wynika to z tego, że komputery desktopowe odpowiadają jedynie za około 20 procent całej sprzedaży Maców, a sam Mac Pro, skierowany w końcu dla profesjonalistów, ma w tym udział minimalny. Dodatkowo nietypowa obudowa urządzenia bardzo utrudnia aktualizacje sprzętu. Na szczęście, już niebawem ma się to zmienić.

Przy okazji prezentacji nowej odsłony Maca Pro, Apple ujawniło, że pracuje nad jego modularnym następcą. Dzięki nowej konstrukcji urządzenia, aktualizacja hardware’u ma być dużo łatwiejsza. Niestety na debiut modularnego Maca Pro będziemy musieli jeszcze poczekać ponieważ urządzenie pojawi się w sprzedaży najwcześniej w przyszłym roku.

Zdjęcie: Flickr/wwward0

podobne treści