aplikacjedesignnews

Apple zapłaci za zegar z iOS 6

Jak pewnie większość z was wie – Apple bezwstydnie skopiowało design zegara zainstalowanego w iOS 6, o który upomniały się niedawno, posiadające wyłączność na jego stosowanie, szwajcarskie linie kolejowe SBB. Choć sprawa wydaje się na pozór całkiem błaha – Szwajcarzy zagrozili gigantowi z Cupertino bardzo popularnym w ostatnich czasach pozwem o naruszenie własności intelektualnej. Wygląda na to, że obydwie firmy doszły jednak do bezstresowego porozumienia.

W przeciwieństwie do głośnego sporu Apple z Samsungiem – ta sprawa została załatwiona dość polubownie (tj. bez udziału sądu). Na mocy umowy podpisanej przez OBA przedsiębiorstwa – Apple będzie musiało zapłacić szwajcarskiemu przewoźnikowi za prawo do korzystania z designu nadmienionego zegara. Niestety – nie ujawniono o jaką kwotę chodzi. Możemy tylko domniemywać, że będzie ona raczej niemała.

Zegar zaprojektował w 1944 roku niejaki Hans Hilfiker. Szwajcarskie koleje państwowe posiadają pełne prawa do dysponowania jego wizerunkiem, na czym zresztą – licencjonując go wielu firmom – już od dawna całkiem nieźle zarabiają. Tym razem – dzięki Apple.

[SSB via The Verge]

podobne treści