news

Apple usunął odtwarzacz VLC z iOS App Store

Bez wątpienia sporym wydarzeniem było pojawienie się w sklepie z aplikacjami na iOS odtwarzacza VLC, znanego również dobrze użytkownikom pecetów. Osoby, które ściągnęły go na swoje iGadżety mogą czuć się szczęśliwcami, ponieważ aplikacja ta zniknęła z App Store.

VLC zostało usunięte, lecz nie z powodu kaprysu Apple’a. Rémi Denis-Courmont z VLC stwierdził, że DRM sklepu z aplikacjami narusza warunki licencji odtwarzacza plików multimedialnych i poprosił o zdjęcie go z półek iOS App Store.

Decyzja ta wydaje się być o tyle bezsensowna, że odcina dostęp do świetnej aplikacji milionom zadowolonych z niej użytkowników urządzeń przenośnych Apple’a. Pytanie brzmi: czy i kiedy wróci ona z powrotem do App Store? [TUAW]

podobne treści

 • qwe

  przecież VLC jest dostępny na Cydii
  licencja GPL nie zezwala na DRM
  to głupota Apla, że nakłada zabezpieczenia na darmowe i otwarte aplikacje i to jemu mogą podziękować wyznawcy ogryzka

 • Michał Misiek Lebecki

  zgadzam się z qwe, a od siebie dodam że zajebisty system operacyjny i dobry sprzęt nie wystarczą jeśli dalej zamierzają sobie strzelać w stopę przy każdej okazji. Używanie codziennie OSXa bez VLC jest niemożliwe bo jak wiemy quicktime to kupa. A VLC ma naprawdę wszystko co potrzeba.

 • x

  Appple :) :) :) :)

 • kmietek

  Usunęli, bo VLC na iOS zawierał fragment kodu który nie należał do jego twórców. Ot całe złe Apple. Nie pozwala na kradzież i tyle. Brawo dla Apple, że to znaleźli. Jak VLC zostanie poprawione to wróci do AppStore. Wielkie mi mecyje…

 • Michał Misiek Lebecki

  kmietek mądralo pokaż mi co takiego w VLC jest skradzione bo coś mi się nie chce wierzyć żeby taki nielegalny program był tak legalnie dostępny.
  Jak przeczytałeś VLC nie wróci do AppStore więc nie musi być poprawiany. No chyba że to samo Apple zmieni swoją licencję.

 • kmietek

  Misiek, VLC Player został usunięty z App Store po tym, jak na jaw wyszło, że jej twórcy wykorzystali kod źródłowy udostępniony przez VideoLan Project na zasadzie darmowej licencji. Tyczy się to tylko VLC na iOS, a nie zwykłego VLC na Mac i PC, ten jest całkowicie legalny.
  Gdzie niby przeczytałem, że VLC nie wróci do AppStore ??

 • Michał Misiek Lebecki

  Mea culpa, w takim razie wina leży po stronie złodzieja. Normalka w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie.
  Ja się wycofuję bo nic już nie rozumiem. Legalną wersję VLC na iOS widzę na stronie videolan.org (oficjalniej chyba już się nie da). Zrozumiałem że jeśli DRM nie współgra z licencją VLC to oficjalnej wersji na iOS nie ma i nie będzie. Pojęcia nie mam czy VLC jest na licencji Non Commercial i nigdy się w AppStorze nie pojawi czy wystarczy mu zmienić logo oraz 1% kodu i zmienić nazwę na WLC żeby zrobić nowy program oparty na wolnej licencji. Za dużo zmiennych, dobrze że Macbooki nie są (jeszcze?) całkowicie skazane na AppStore.