aplikacjenewsWiadomość główna

Apple umożliwi deweloperom śledzenie użytkowników?

Niby tylko plotka, ale na pewno zainteresuje wszelkich maniaków prywatności. Wall Street Journal donosi, że Apple udostępni niebawem narzędzie umożliwiające deweloperom śledzenie użytkowników ich aplikacji.

Teoretycznie nie ma się czego bać. Zgodnie z informacjami WSJ, Apple chce w ten sposób usatysfakcjonować deweloperów pragnących dostępu do anonimowych danych w celu ulepszenia i lepszego dostosowania swych aplikacji do potrzeb użytkowników. Jakie to będą konkretnie dane? Tego na razie nie wiadomo. Czegoś więcej w tej sprawie mamy podobno dowiedzieć się w przeciągu najbliższych tygodni.

Kiedy narzędzie rzeczywiście ujrzy światło dzienne – gwałtowna reakcja zapalonych obrońców prywatności jest chyba więcej niż spodziewana. Zeszłego lata Apple zabroniło deweloperom wykorzystywania unikalnych identyfikatorów iPhone’ów i iPadów w celu śledzenia użytkowników korzystających z ich aplikacji. Jak wskazuje WSJ, zakaz ten nie został jednak narzucony z odpowiednim impetem i w dużej mierze zwyczajnie go zignorowano.

W najlepszym wypadku Apple umożliwi deweloperom pobieranie „anonimowych” danych w bardzo wąskim (acz ciągle dostarczającym im niezbędnych informacji) zakresie. Jak wąski by on nie był – pewnie i tak wystraszy część właścicieli smartfonów i tabletów sygnowanych nadgryzionym jabłuszkiem. Jak myślicie, jest się czego bać?

[WSJ]

podobne treści