biznesnews

Apple stworzy oprogramowanie dla autonomicznych samochodów

Plotki na ten temat krążyły już od dłuższego czasu, ale teraz mamy oficjalne potwierdzenie – w wywiadzie udzielonym serwisowi Bloomberg, Tim Cook potwierdził, że Apple pracuje nad oprogramowaniem dla autonomicznych samochodów.

I nie chodzi tutaj o kolejne iteracje rozwijanego już od jakiegoś czasu Apple Car Play, ale o systemu autonomicznej jazdy z jabłuszkiem na masce. No, może nie na masce, a bardziej pod nią, ponieważ najwyraźniej Apple zrezygnowało tym samym z pomysłów stworzenia własnego autonomicznego samochodu.

A takie plany były, które, przynajmniej wierząc plotkom, ukrywane były pod kryptonimem Project Titan. Apple miało bowiem już trzy lata temu chcieć stworzyć własny samochód, a pracować nad tym miało nawet tysiąc inżynierów. Najwyraźniej jednak Cupertino uznało, że nie ma ambicji tworzenia elektrycznego samochodu i konkurowania z Teslą na ich polu i podjęto decyzję o skupieniu się na oprogramowaniu dla autonomicznych samochodów.

Szef Apple słusznie zauważa, że branża motoryzacyjna stoi przed historycznymi zmianami. Elektryczne samochody, pojazdy autonomiczne czy carpooling mogą w stosunkowo niedługim czasie diametralnie zmienić sposób, w jaki myślimy o samochodach. A Apple chce wziąć w tym udział. Jeśli już nie jako producent, to „przynajmniej” jako dostawca oprogramowania kontrolującego autonomiczne samochody. Według Tima Cooka jest to obecnie priorytet kierowanej przez niego firmy.

Zdjęcie: Flickr/jasonr611

podobne treści