news

Apple publikuje raport o warunkach pracy w Foxconn

Koncern z Cupertino przedstawił najbardziej aktualne dane dotyczące
sytuacji w chińskich fabrykach produkujących iGadżety. Dwie strony
poświęcono specjalnemu omówieniu słynnego Foxconn.

Raport Odpowiedzialni Dostawcy 2011 podejmuje takie trudne tematy, jak samobójstwa pracowników fabryk oraz zatrudnianie nieletnich.

Dowiadujemy się, że jedna z najważniejszych osób w Apple, czyli COO Tim Cook, odwiedził w czerwcu ubiegłego roku fabryki Foxconn. Manager współpracował z chińskimi specjalistami od zapobiegania samobójstwom (!). Przeprowadzili rozmowy z tysiącem robotników. Apple wyszukał „najlepszych specjalistów w tej dziedzinie”, by pomogli zaradzić fali samobójstw, wdrożono plan naprawczy i uruchomiono Centra Pomocy Psychologicznej przy fabrykach.

Kontrole Apple wykryły 91 przypadków zatrudniania nieletnich, czyli w Chinach osób poniżej 16 roku życia. Firma zerwała z tego powodu współpracę z jedną fabryką.

Firma kontroluje przypadki wykorzystywania pracowników, którzy często rekrutowani są z odległych obszarów i innych krajów, a potem dowiadują się, że na starcie mają „dług za transport” względem pracodawcy. Zamieniani są w niewolników, którzy muszą latami odpracowywać dług. Apple zmusił 18 fabryk, w których trwał ten proceder, do zwrócenia pracownikom 3,4 miliona dolarów niewypłaconych pensji.

Apple zapewnia też, że kontroluje dostawców pod względem źródeł pochodzenia rzadkich minerałów (np. tantalu). Sprawdza, czy nie pochodzą z terenów objętych konfliktami zbrojnymi lub miejsc, gdzie łamane sa prawa człowieka.

Od 2007 roku Apple przeprowadził już audyt w 288 fabrykach. Doroczne raporty są bardzo istotne, ponieważ firmy współpracujące z azjatyckimi dostawcami często stają się obiektem zainteresowania organizacji zajmujących się prawami pracowniczymi oraz ochroną środowiska. [Apple Supplier Responsibility, WSJ]

podobne treści

 • kindofOCD

  Chciałbym zapytać, czemu 2/3 artykułów pojawiających się na stronie głównej dotyczy firmy Apple, szczególnie w przejaskrawionych artykułach? Szanuję firmę i jej rozwój, ale procuct placement na gizmodo już nie.
  Bądźmy neutralni.

 • Anonim

  @kindof: Policz ile postów jest o tematyce apple a ile o produktach innych koncernów w dniu dzisiejszym. Po wstepnej analizie zadaj sobie pytanie czy przypadkiem nie jesteś delikatnie przewrażliwiony? :)

 • hugh

  @Grzybek
  Oczywiście że nie jest przewrażliwiony.
  Jak nie apple to jobs ;/

 • przeokrutny

  @hugh

  widze ze tez skrzywdzony przez los antyfan, ktory gdyby tylko mial pieniazki pokochalby Apple:)

  jak sie nie podoba, to wyp. na android life. nikt nic nie poradzi na to, ze o innych markach nie mozna nic ciekawego powiedziec