newssmartfony

Apple (prawie) przyznało, że „choroba dotyku” istnieje

Po miesiącach narzekań klientów, Apple wreszcie (prawie) przyznało, że problem z ekranami dotykowymi, nazywany przez amerykańskie media „chorobą dotyku” (ang. touch disease), który trapi iPhone’y 6 Plus rzeczywiście istnieje. Cupertino postanowiło nawet coś w tej sprawie zrobić i zaoferowało klientom zniżkę na naprawę.

Jednym z pierwszych objawów „choroby dotyku” jest migający szary pasek u góry ekranu. Z czasem problem się pogłębia, by ostatecznie sprawić, że ekran przestaje obsługiwać funkcje dotykowe. Problem dotyczy iPhone’ów 6 oraz 6 Plus, a w USA staje się on podobno wręcz epidemią, choć w Polsce mało kto o nim słyszał. Według amerykańskich serwisantów przyczyną problemu jest niedostateczne zabezpieczenie podzespołów odpowiedzialnych za odbieranie i przetwarzanie sygnałów dotykowych, przez co wcześniej lub później naruszone zostaje ich połączenie z płytą główną urządzenia. A ponieważ oba urządzenia są obecne na rynku od ponad dwóch lat, do tego typu awarii ma dochodzić coraz częściej.

Apple przez długi czas nie chciało odnieść się do tych doniesień i naprawiało urządzenia za darmo tylko wtedy, jeśli były cały czas na gwarancji. Ale ponieważ są to urządzenia sprzed dwóch lat, klienci, którzy nie zapłacili dodatkowo za AppleCare, mogli naprawić urządzenie w oficjalnym serwisie za około 300 dolarów. Lub kupić nowe.

Wczoraj jednak Apple przyznało, że problem rzeczywiście występuje, choć według danych firmy dotyczy tylko iPhone’ów 6 Plus, a ponadto spowodowany jest „wielokrotnym upuszczeniem urządzenia na twardą powierzchnię i późniejszym zbyt dużym naciskiem na urządzenie”. Choć jest to „ewidentnie” wina użytkowników, Apple wprowadziło zniżkę na naprawę w oficjalnym serwisie, która teraz ma kosztować jedyne 149 dolarów. Mało tego, klientom, którzy już naprawiali u niej ten problem w swoich iPhone’ach 6 Plus, oferuje zwrot różnicy pomiędzy ceną zapłaconą w przeszłości, a nową ceną.

Zdjęcie: Flickr/rpongsaj

podobne treści