news

Apple pozwany za iPada?

Proview, tajwański prodycent monitorów, planuje zażądać od Apple półtora
miliarda dolarów odszkodowania za korzystanie z nazwy „iPad”. Firma
twierdzi, że już w 2000 roku zarejestrowała znak towarowy „I-Pad”,
tylko nie udało jej się wprowadzić na rynek produktu o ten nazwie.

Marka I-Pad została zarejestrowana przez Proview w Unii Europejskiej, Chinach, Meksyku, Korei Południowej, Singapurze, Indonezji, Tajlandii i w Wietnamie. W 2006 roku Proview miał sprzedać prawa do marki amerykańskiej firmie za 55,10 dolara, ale podobno Tajowie nie mieli pojęcia, że chodzi o Apple. Negocjowano z tajemniczym podmiotem gospodarczym „IP Application Development”, który w styczniu tamtego roku zastrzegł nazwę iPad w USA. 

Prezes Proview, Yang Rongshan, powiedział w rozmowie z „Financial Times„, że zamierza złożyć pozew z żądaniem odszkodowania w Chinach i w Stanach Zjednoczonych. W przypływie szczerości dodał, że firma „nie jest w najlepszej kondycji finansowej” i zastrzyk gotówki bardzo by jej pomógł stanąć na nogi.

W 2007 roku koncern Cisco zażądał od Apple odszkodowania za korzystanie z marki iPhone. Sprawę zakończono polubownie, obie firmy utrzymały prawo do korzystania z nazwy. Tymczasem o nazwę „iPad” upominała się już w tym roku firma Fujitsu. Strony doszły do porozumienia, którego szczegóły nie są znane. [Financial Times, Apple Insider]

podobne treści