newstabletyWiadomość główna

Apple pokazało iPada Air 2

Orzeł wylądował. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wynikającymi z obserwacji dotychczasowych praktyk Apple, gigant z Cupertino zaprezentował dziś nowy model flagowego tabletu ze swojej stajni – iPada Air 2. Czego możemy spodziewać się po kolejnej odsłonie gadżetu z nadgryzionym jabłkiem?

Design

Nie owijając w bawełnę – niczego niespodziewanego. Tak jak mogliśmy założyć już kilka, a nawet kilkanaście miesięcy temu, wygląd nowego iPada nie uległ żadnym istotnym przekształceniom w stosunku do poprzednich wersji tabletu. Jedynymi godnymi odnotowania zmianami są: przewidywane wprowadzenie złotego wariantu koloru urządzenia oraz redukcja grubości jego obudowy do zaledwie 6,1 mm. Według opisów giganta, dzięki zastosowanym modyfikacjom iPad Air 2 cieńszy od ołówka i przewyższa w tym zakresie świeżo zaprezentowane modele iPhone’ów. Człon „Air” nie jest zatem pozbawiony jakiegokolwiek przełożenia na rzeczywistość.

Wyposażenie

Jak przystało na najnowszego przedstawiciela flagowej serii tabletów Apple, iPad Air 2 został wyposażony w udoskonaloną wersję autorskiego procesora firmy – chip A8X. Wszystko wskazuje na to, że układ ten to w gruncie rzeczy nieznacznie podrasowana wersja dwurdzeniowego procesora A8, stanowiącego serce specyfikacji iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus. Podobnie jak on, chip ten działa w ścisłej współpracy z jednostką M8, mającą zapewniać mu dodatkowe pokłady mocy przy procesach edycji zdjęć czy materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości. Według zapewnień Apple, układ A8X sprawi, że iPad Air 2 będzie o 40% wydajniejszy od starszych urządzeń z tej serii. Zobaczymy, co powiedzą na nam na ten temat pierwsze niezależne testy gadżetu.

Ważnym elementem wyposażenia iPada jest też oczywiście jego kamera główna. Urządzenie zostało wyposażone w 8-megapikselowy moduł iSight, umożliwiający nagrywanie wideo w jakości Full HD, tworzenie materiałów slow-motion, czy wykonywanie dużych panoram w rozdzielczości 43 MPx.  Pewnym zmian doczekała się także przednia kamera Facetime, która dysponuje usprawnioną detekcją twarzy, funkcją automatycznego robienia „selfies” oraz jednostrzałowych zdjęć HDR.

W specyfikacji kolejnego tabletu Apple nie mogło też zabraknąć dla czytnika odcisków palców, który – poza swymi tradycyjnymi powinnościami – ma wreszcie umożliwiać użytkownikom dokonywanie zakupów online za pośrednictwem technologii TouchID. Niestety, ze względu na brak wyczekiwanego modułu NFC, posiadacze urządzenia nie będą mogli korzystać z niego także w tradycyjnych sklepach.

Cena i dostępność

Nowy iPad Air 2 jest już dostępny do nabycia na oficjalnej stronie internetowej Apple i w swej najtańszej wersji – 16 GB WiFi – kosztuje równo 2099 złotych. Za kolejne, pojemniejsze warianty tabletu trzeba zapłacić odpowiednio 2499 (64 GB) i 2899 złotych (128 GB). Do sprzedaży trafią także modele wyposażone w łączność LTE, za którą należy dopłacić dokładnie 500 PLN. O tym, czy warto, każdy musi zdecydować już sam.

Źródło tekstu i grafik: Gizmodo.com

podobne treści