news

Apple patentuje technologię 3D, której jeszcze nie posiada

Zapobiegliwi spece z Cupertino już w 2006 roku zaczęli się starać o patent,
którym od wtorku mogą już szantażować inne firmy pracujące nad technologią
„bezokularowych” wyświetlaczy 3D.

Patent przyznany Apple przez amerykańskie Biuro Patentowe dotyczy wyświetlacza, który umożliwiałby wielu osobom oglądanie trójwymiarowych programów w tym samym czasie. Nie wymagałby też zakładania okularów. Jak to działa – a raczej – jak mogłoby działać?

Każdy piksel jest wyświetlany na odblaskowej, nierównej powierzchni, z której inny obraz odbija się do prawego oka i do lewego oka patrzącego, tworząc efekt stereoskopowy, czyli trójwymiarowy. System wykryje lokalizację obydwu oczu patrzącego, dzięki czemu wiele osób mogłoby równocześnie oglądać obraz wysyłany w ich kierunku pod różnymi kątami.

Idealnie – swoboda ruchu, zero okularów i głębia obrazu. Gdyby udało się stworzyć taki system, zachęciłoby to wiele osób do kupna telewizora 3D, do którego wcześniej zniechęcała konieczność posiadania okularów.

Apple twierdzi, że technologie bezokularowe proponowane przez Nintendo, Toshibę i Sharpa, nie spełniają kryteriów idealnego wyświetlacza, który powinien być „skuteczny, praktyczny, wydajny, nieskomplikowany i niedrogi.” Brzmi jak definicja przyglądania się teatrowi życia z ławki pod domem. [CNET]

podobne treści

 • Anonim

  No to jeszcze powinni o patent z komunikacji nadprzestrzennej się postarać i napęd miedzygwiezdny i co tam sobie jeszcze wymyślą… to równie sensowne i normalne jak zastrzeżenie sobie słowa „face” przez mordoksiąg…

 • Anonim

  Czy tylko mi wydaje się że jak ktoś coś patentuje to powinien tym dysponować?

 • Anna Piwnicka

  Ano nie. Koncepcję też można opatentować.

 • zygielekd31

  „skuteczny, praktyczny, wydajny, nieskomplikowany i niedrogi.” Powaliło mnie te zdanie, może i koszt produkcji będzie niedrogi ale znając „japkowców” końcowa cena zbije z nóg.

 • shingo00

  ciekawe co na to Microsoft, który takie rozwiązanie jakiś czas temu podał