newssprzęt

Apple otrzymało patent na gogle VR dla iPhone’a

Choć amerykańska firma nie należała pionierów branży virtual reality, to od dawna miała świadomość potencjału tkwiącego w tym segmencie rynku. Jak donosi serwis Apple Insider, po 7 latach oczekiwania Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA w końcu przyjęło wniosek o patent na gogle VR iPhone’a.

Z dokumentacji projektu wynika, że gigant z Cupertino opracował koncept gadżetu opartego na tych samych podstawach, co flagowy produkt Samsunga. Podobnie, jak gogle Gear, sprzęt Apple działałby w ścisłej symbiozie ze smartfon, który zmieniałby się w jego komputer pokładowy i ekran po umieszczeniu go w specjalnej szufladzie. W przeciwieństwie do niektórych urządzeń konkurencji, gogle iPhone’a miały też dysponować pilotem, przydającym się w sytuacjach, gdy trudno o sterowanie gestami. Na tym kończy się niestety nasza wiedza i wszelkie informacje na temat wyposażenia gadżetu.

Jak w wypadku każdej sprawy dotyczącej patentów, nie mamy pojęcia czy doczeka się on realizacji w praktyce. Istnieje duża szansa, że Apple porzuciło plan stworzenia gogli ze względu na ich wady lub przedłużające się procedury w urzędach. Scenariuszy jest wiele i nie sposób zgadnąć, który okaże się prawdziwy. Wydaje się, że los gadżetu może być uzależniony od sukcesu przedsięwzięć konkurencji, jeżeli Samsung, Facebook czy Google sprawią, że produkty tego typu staną się pożądanym towarem na rynku, gigant z Cupertino zapewne uczyni, co trzeba, by zadowolić swe oddane grupy konsumentów.

Do tego czasu, możemy jednak tylko zgadywać, czy projekt rozwinął się w coś więcej niż skromną garść szkiców. Nie zdziwilibyśmy się jednak, gdyby w przyszłości Apple wprowadziło jakieś gogle na rynek – pytanie, czy będzie to ten sam produkt, z jakim mamy do czynienia szkicach. Biorąc pod uwagę wiek wniosku patentowego, jest to chyba dość wątpliwe.

O wiele bardziej możliwa zdają się natomiast kolejne pozwy. W końcu gigant ma już doświadczenie w bataliach o ochronę swych „własności’.

podobne treści