mobilenewssmartfony

Apple otrzymało patent na alarm informujący o zagrożeniu czyhającym na posiadaczy iPhone’a

Apple zamierza zadbać o bezpieczeństwo użytkowników iPhone’a. Gigant z Cupertino oficjalnie pochwalił się otrzymaniem patentu na rozwiązanie w zakresie wykrywania i informowania przez smartfon o zagrożeniu w jakim mógł znaleźć się jego użytkownik.

W skrócie – świeżo przyznany patent opisuje liczne sposoby funkcjonowania i konfiguracji alarmu, z pomocą którego posiadacz iPhone’a miałby informować wcześniej wyznaczone osoby lub instytucje o wystąpieniu zagrożenia dla jego zdrowia lub życia. Zgodnie z opublikowaną dokumentacją rozwiązania, użytkownik mógłby ściśle określić metodę aktywowania i działania tego rodzaju sygnału.

Uruchamianie alarmu odbywałoby się więc na bardzo wiele dowolnych sposobów. Jego wszczęcie mógłby wywołać na przykład wykryty przez akcelerometr wstrząs, komenda głosowa, nagły hałas zarejestrowany przez mikrofon lub zwykłe, energiczne odłączenie słuchawek bądź innego urządzenia złączonego z którymś z portów smartfona. Aktywowanie mogłoby też następować na skutek nie dokonania zaplanowanych, regularnych interakcji z urządzeniem.

Co według Apple, niewykluczone, że użytkownicy otrzymają możliwość samodzielnego decydowania o rodzaju wszczynanego alarmu. Może on przyjąć zarówno formę donośnego sygnału głosowego, jak i wiadomości tekstowej zawierającej dane GPS na temat aktualnej lokalizacji smartfona. Przypuszczalnie, zarówno rodzaj, jak i treść danego alarmu będzie można przypisać do konkretnej komendy (głosowej lub nie).

Oczywiście sam fakt, że Apple opatentowało rozwiązanie tego typu nie oznacza, iż wyposażone w nie iPhone’a wkrótce trafią do sklepów na całym świecie. System wymaga konkretnego dopracowania, szczególnie w zakresie metod zapobiegających masowemu wszczynaniu całkowicie fałszywych alarmów. Trudno bowiem, by policja miała reagować na setki wezwań wywołanych upuszczeniem smartfona na ziemię.

Biorąc jednak pod uwagę, że tego typu rozwiązanie nie wydaje się być daleko poza zasięgiem dzisiejszych gigantów świata technologii, bardzo możliwe, że usłyszymy o nim już przy okazji premiery kolejnego smartfona Apple. Pożyjemy, zobaczymy.

Źródło tekstu i grafiki: Gizmodo.com

podobne treści