biznes

Apple ofiarą chińskich oszustów wykorzystujących politykę zwrotów sprzętu amerykańskiej firmy

Jeszcze nie tak dawno temu Chińskie władze strofowały Apple za dzielenie klientów na lepszych i tych z Chin w kontekście praktyk gwarancyjnych Cupertino. Tymczasem w tym kraju w najlepsze trwa proceder oszukiwania amerykańskiej firmy przez nieuczciwych użytkowników.

Przekręt „na Chińczyka” jest w zasadzie dość prosty. Wystarczy mieć zdolności manualne, dostęp do chińskiej podróbki iPhone’a i znajomego w sklepie, który nie będzie zadawał zbędnych pytań. Oszuści rozbierają urządzenia na części, wyciągając z nich najdroższe elementy takie jak płyty główne. Następnie zastępują je podróbkami i zwracają do sklepu by dostać nowe, działające urządzenie. A do wyciągniętych uprzednie części dokupują obudowę, baterię i inne elementy i mają już dwa gadżety z jabłuszkiem. Takie cudowne rozmnożenie, które może zostanie wykryte gdzieś w magazynach Apple.

Pięciu pracowników sklepu z elektroniką sprzedającego urządzenia Apple w Wenzhou zostało nawet z tego powodu aresztowanych. Chińska policja zarzuca im, że zwrócili Apple 121 sztuk tak spreparowanych podróbek, które amerykańska firma wymieniła następnie na oryginały.

W tym przypadku firma zorientowała się po miesiącu i zawiadomiła władze, ale biorąc pod uwagę dostępność podrobionych części oraz ogromne zainteresowanie Chińczyków sprzętem Apple, może to być tylko wierzchołek góry lodowej.

Zdjęcie: Fickr/Sean MacEntee

podobne treści