biznes

Apple nie będzie się już chwaliło początkową sprzedażą iPhone’ów

Jedną z tradycji związanych z coroczną premierą nowego iPhone’a jest to, że Apple chwali się ilością urządzeń sprzedanych w ciągu pierwszego weekendu. A właściwie było, ponieważ po premierze iPhone’a 7 Cupertino zmieniło swoją politykę informacyjną i nie będzie już więcej podawało takich informacji.

W ubiegłym roku Apple z dumą chwaliło się, że  w ciągu pierwszych dni od rynkowej premiery iPhone’a 6S oraz iPhone’a 6S Plus, sprzedało na całym świecie 13 milionów sztuk tych urządzeń. Tim Cook twierdził wtedy, że jest to najlepszy wynik w historii firmy, który aż o 3 miliony sztuk pobił rekord z roku poprzedniego.

Jak donosi agencja Reutera, w tym roku Apple doszło jednak do wniosku, że liczby te są „niemiarodajne”. Rzeczniczka firmy, Kristin Huguet, w rozmowie z agencją stwierdziła, że decyzja ta wynika ze zmian w kanałach dystrybucji, jakie zaszły w ciągu lat:

„Ponieważ rozszerzyliśmy nasze kanały dystrybucyjne na setki operatorów i sprzedawców na całym świecie, znaleźliśmy się w sytuacji, w której jeszcze przed złożeniem u nas zamówienia przez pierwszego klienta wiemy, że sprzedamy całą pierwszą partię iPhone’ów 7. Początkowa sprzedaż będzie więc zależna od ilości zapasów, a nie od popytu na urządzenia. Dlatego zdecydowaliśmy, że [podawanie wyników sprzedaży w pierwszym weekendzie] będzie niemiarodajne dla naszych inwestorów i klientów.”

Brzmi logicznie, ale jest też inne wytłumaczenie, które zdaje się przemawiać zwłaszcza do inwestorów – Apple już wie, że iPhone 7 może wypaść gorzej od swojego poprzednika. W rezultacie wyjaśnienia pani rzecznik nie zatrzymały spadku cen akcji Apple, który obserwować można od chwili premiery nowej generacji iPhone’ów. Jak jest w rzeczywistości, przekonamy się zapewne dopiero kiedy pojawią się pierwsze szacunki firm analitycznych.

Zdjęcie: Flickr/jasonr611

podobne treści