biznes

Apple największym sprzedawcą smartphone’ów na świecie?

Dwa dni temu Apple opublikowało wyniki finansowe za ubiegły kwartał. Dzięki rekordowej sprzedaży iPhone’a spółka odnotowała przychody na poziomie 74,6 mld dolarów i największy, bo wynoszący 18 miliardów dolarów, kwartalny zysk w historii. Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla Apple. Może się bowiem okazać, że firma została największym producentem smartphone’ów na świecie.

Cupertino od dawna deptało po piętach Samsungowi, który od kilku lat zajmował pierwszą pozycję w kwartalnych zestawieniach ilości sprzedanych smartphone’ów. Pozycja ta nie jest jednak dana na stałe, a konkurencja nie śpi. Kiedy więc Apple prześcignie Samsunga w ilości sprzedanych smartphone’ów? Niewykluczone, że chwila ta już nadeszła.

Pewności jednak mieć nie można. Choć ilość sprzedanych w ubiegłym roku przez Apple iPhone’ów nie budzi wątpliwości (oficjalna liczba to 74,5 miliona sztuk), trochę gorzej wyglądają dane przedstawione przez Samsunga. Koreańska firma pochwaliła się bowiem tym, że w ubiegłym kwartale sprzedała 95 milionów telefonów, z których „sporo ponad 70 procent” stanowiły smartphone’y.

Powstaje więc pytanie, na jakie konkretnie liczby przekłada się określenie „sporo ponad 70 procent”, a nad znalezieniem na nie odpowiedzi głowią się analitycy. Dla przykładu Counterpoint Research szacuje, że w ubiegłym kwartale Samsung wysłał do sklepów 73,8 milionów smartphone’ów. Analitycy Creative Strategies też uważają, że Apple sprzedało więcej. Z kolei Strategy Analytics uważa, że obie firmy sprzedały tyle samo smartphone’ów.

Wynik nie jest więc jednoznaczny, ale już teraz widać, że Samsung będzie musiał się bardziej postarać, jeśli chce zachować pozycję światowego lidera sprzedaży smartphone’ów.

Zdjęcie: Flickr/marcopaco

podobne treści