biznessmartfonytablety

Apple i Samsung wspólnie pracują nad wbudowanymi w urządzenie kartami e-SIM

Możliwe, że już niebawem karty SIM znikną całkowicie. Jak donosi Financial Times Apple i Samsung pracują nad nowym standardem, który ma zastąpić fizyczne karty rozwiązaniem wbudowanym w dane urządzenie.

Obecnie na rynku dominują karty micro i nano SIM. Przekładanie ich pomiędzy urządzeniami w najlepszym wypadku wymaga odpowiedniej przejściówki, ale to i tak nie jest najwygodniejsze rozwiązanie jeśli korzystamy z kilku numerów jednocześnie. Najwyraźniej jednak za rozwiązanie tych problemów wzięły się wspólnie Apple i Samsung. Według Financial Times obie firmy, we współpracy z międzynarodową organizacją łączącą operatorów sieci komórkowych, opracowują nowy standard o nazwie e-SIM.

Według dostępnych informacji największą zaletą e-SIM, czyli elektronicznych kart SIM, ma być łatwość przełączania się pomiędzy różnymi sieciami, ponieważ karty te nie będą wbudowane w urządzenie mobilne i programowalne, a konfiguracja numeru telefonu ma się odbywać z poziomu ustawień urządzenia.

Pierwsze urządzenia z wbudowaną kartą e-SIM mają pojawić się najwcześniej w 2016 roku. Nie oznacza to oczywiście, że fizyczne karty SIM nagle przestaną być wykorzystywane przez operatorów, ale wsparcie takich gigantów jak Apple i Samsung na pewno przyczyni się do popularyzacji tego rozwiązania.

Zdjęcie: Flickr/Luciano Belviso

podobne treści