biznes

Apple chwali się rekordowym kwartałem, ale ceny akcji spadają

Kolejny rok, kolejny rekord w wykonaniu Apple. Gigant z Cupertino ujawnił właśnie wyniki finansowe za trzeci kwartał tego roku i choć są one doskonałe, cena akcji Apple spadła.

Choć jest to zaskakujące, jest w tym jakaś logika. Ale od początku – Apple pochwaliło się właśnie wynikami finansowymi za trzeci kwartał tego roku (dla firmy jest to czwarty kwartał roku fiskalnego 2018). Według danych przedstawionych przez przedstawicieli Cupertino, przychody firmy wyniosły prawie 63 mld dolarów, a jej zysk netto wyniósł aż 14,1 mld dolarów.

W trzecim kwartale tego roku Apple sprzedało 46,9 milionów iPhone’ów, czyli o około 200 tysięcy telefonów więcej niż rok temu, natomiast sprzedaż iPadów i Maców zmalała do poziomu 9,7 i 5,3 milionów sztuk.

Dla porównania w analogicznym kwartale roku ubiegłego, Apple sprzedało urządzenia i usługi o wartości niecałych 53 miliardów dolarów, a zysk netto firmy wyniósł 10,7 miliarda dolarów. W związku z tak dobrymi wynikami Apple ogłosiło także, że w połowie listopada zamierza wypłacić 0,73 dolara dywidendy na każdą akcję. Dlaczego więc inwestorzy zaczęli się ich pozbywać?

Pewności oczywiście mieć nie można, ale można podejrzewać, że może mieć to związek z tym, że Apple zapowiedziało jednocześnie, iż od tej pory nie będzie już ujawniało informacji na temat ilości sprzedanych przez siebie urządzeń. Według firmy, nie jest to informacja, która w odpowiedni sposób odzwierciedla jej kondycję finansową. Inwestorzy jednak zdają się mieć na ten temat inne zdanie. Można podejrzewać, że właśnie z tego powodu cena akcji Apple spadła aż o 7 procent.

Zdjęcie: Flickr/jasonr611

podobne treści