aplikacje

Aplikacja Zdjęcia Google synchronizuje pliki nawet po deinstalacji

Mogłoby się wydawać, że usunięcie danej aplikacji jest działaniem wystarczającym do tego, by przestała ona działać. Okazuje się jednak, że nie. Przekonał się o tym David Arnott z Nashville Buisness Journal na przykładzie aplikacji Google Zdjęcia.

Niektórzy ludzie nie rozumieją, co oznacza „nie”. Wygląda na to, że niektóre firmy charakteryzują się podobnym sposobem myślenia, czego najlepszym przykładem jest historia związana z aplikacją Zdjęcia, opisana przez redaktora amerykańskiego dziennika.

Jakiś czas temu Arnott testował aplikację, która powstała w wyniku zastąpienia części funkcji serwisu G+. Ostatecznie doszedł do wniosku, że ta aplikacja do robienia kopii zapasowych zdjęć nie jest dla niego i zdecydował się on na korzystanie z serwisu Flickr. W związku z tym odinstalował Zdjęcia ze swojego urządzenia. Okazało się jednak, że to nie wystarcza do tego, by zrezygnować z usługi Google –  jakiś czas później odwiedził przeglądarkową wersję serwisu by ze zdziwieniem odkryć, że kopie wszystkich zdjęć, które wykonał już po odinstalowaniu aplikacji z urządzenia, znajdują się w chmurze Google.

Skontaktował się w tej sprawie z Mountain View, które, w mailu wysłanym przez przedstawiciela firmy, potwierdziło, że takie działanie aplikacji jest zamierzone. W przypadku chęci zrezygnowania z automatycznej kopii zapasowej tworzonej przez Zdjęcia, nawet nie zainstalowane na urządzeniu, konieczna jest zmiana ustawień aplikacji Usługi Google Play. Dopiero tam znajduje się opcja pozwalająca na wyłączenie kopii zapasowej Zdjęć Google.

Wygląda więc na to, że ktoś w Google doszedł do wniosku, że usunięcie programu nie jest wystarczającą przesłanką do tego, by przestać świadczyć daną usługę, a przenoszenie ustawień z jednej aplikacji na zewnątrz może stać się w przyszłości standardem, o czym świadczy stanowisko firmy w tej sprawie.

podobne treści