aplikacjeWiadomość głównazdrowie

Aplikacja sprawdzająca, czy pacjent przyjął lek

Przypominanie o tym, by o czasie zażyć leki, przydaje się nie tylko przewlekle chorym. Właśnie osoby zażywające jeden lek miewają największe kłopoty z systematycznością i przyda im się oprogramowanie szturchające w ramię.

Tym razem prezentujemy znacznie bardziej skomplikowane rozwiązanie. Współpracująca z pigułkami aplikacja Proteus Digital Health ułatwi naprawdę kompleksowe monitorowanie procesu zażywania leków.

Brzmi to kosmicznie, ale system polega na tym, że do połykanych pigułek dołączono niewielkie chipy ze śladowymi ilościami magnezu i miedzi. W przewodzie pokarmowym metalowa drobinka wielkości ziarenka piasku rozpada się i tworzy niewielkie napięcie elektryczne docierające do powierzchni skóry. Do wykrywania owego napięcia służy naklejany na ciało pacjenta plaster z czujnikami, który z kolei łączy się ze smartfonem.

Zapominalscy dowiedzą się więc, kiedy ostatnio brali lek – o ile nie zapomną nakleić plastra z czujnikiem… Personel medyczny będzie wiedział, czy pacjent na pewno zażył pigułki, które zostały mu zaaplikowane, co na pewno zainteresuje pracowników oddziałów, gdzie aplikowane są środki na demencję.

System został już zaakceptowany przez amerykańską Food and Drug Administration oraz dopuszczony do sprzedaży w Europie. Dotychczasowe badania były prowadzone tylko na pigułkach placebo i dowiodły, że chip w leku działa. Jak rozwiązanie wpłynie na skuteczność terapii farmaceutycznej – dowiemy się, gdy pierwszy producent leków zdecyduje się na współpracę z pomysłodawcami chipów. [Proteus Digital Health, Nature, Popular Science]

podobne treści