news

Aplikacja na smartfony pomoże bezpiecznie przechodzić przez ulicę

Nowoczesne urządzenia często tak pochłaniają naszą uwagę, że zapomnimy się rozejrzeć przed przejściem przez ulicę. To grozi kalectwem! A gdyby smartfon nie przeszkadzał, tylko pomagał w bezpiecznym docieraniu na drugą stronę jezdni?

Aplikacja na Androida opracowywana przez naukowców z brytyjskiego Dartmouth College oraz włoskiego Uniwersytetu Bolońskiego wykorzystuje kamerę w smarfonie, by automatycznie monitorować zbliżające się pojazdy i czynić przechodzenie przez ulicę bezpieczniejszym.

Aplikacja WalkSafe dostrzega samochody, które znajdują się 50 metrów dalej, nawet gdy są w ruchu. Jeśli prędkość auta przekracza 50 km/h, w smartfonie włącza się alarm wibracyjny i rozlega się głośny sygnał ostrzegawczy, skłaniający użytkownika do zwrócenia uwagi na niebezpieczeństwo i do ucieczki.

Twórcy WalkSafe przyznają jednak, że obecna wersja oprogramowania pozostawia wiele do życzenia. Dźwięk smartfona dotarłby do nas za późno, by ostrzec, a nawet – jak chichot losu – najprawdopodobniej towarzyszyłby wypadkowi.

Naukowcy planują dopracowywać system tak, by wychwytywał auta z jeszcze większej odległości i skuteczniej ostrzegał. Zasadniczą wadą pomysłu jest fakt, że kamera jest w stanie ogarnąć tylko pojazdy zbliżające się z jednej strony. Być może przydałoby się też zaprzęgnięcie do pracy mikrofonu.

WalkSafe jest więc w trakcie dopracowywania, a nam pozostaje rozglądać się w dwie strony przed przejściem przez jezdnię, jak mama uczyła. [MIT Technology ReviewThe Verge]

podobne treści