aplikacjezdrowie

Aplikacja na receptę

BlueStar to aplikacja, która pomaga diabetykom śledzić poziom cukru we krwi, analizuje go i udziela porad dotyczących tego, co należy zmienić, by zminimalizować wpływ choroby. Jednak pomimo tego, że aplikacja wydaje się być przydatna, nie znajdziecie jej ani w App Store, ani w Google Play ponieważ jest to pierwsza na świecie aplikacja na receptę.

Co prawda brzmi to trochę dziwnie, ale biorąc pod uwagę, że aplikacja BlueStar „doradza” pacjentom w zakresie przyjmowanych przez nich dawek insuliny, uzyskanie aprobaty amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) okazało się niezbędne do tego, by można było ją w ogóle udostępnić. A ponieważ zaprojektowano ją w ten sposób, by to lekarz ustalał zalecenia sugerowane przez aplikację, FDA doszło do wniosku, że powinna być ona przepisywana na receptę. Dla jej autorów jest to nawet plus, ponieważ dzięki temu mogą domagać się od amerykańskich ubezpieczycieli, by zrefundowali im aplikację.

BlueStar zadebiutowało jeszcze w zeszłym roku, ale w 2014 aplikacja ma być dostępna dla wszystkich ubezpieczonych Amerykanów. Na razie nie zanosi się jednak na to, by aplikacja miała podbijać międzynarodowe rynki. A już na pewno nie zostanie ciepło przyjęta w Polsce – NFZ ma problem z refundacją szkieł do okularów, strach pomyśleć co by się stało,  gdyby mieli jeszcze refundować aplikacje dla diabetyków.

podobne treści