aplikacjesamochody

Aplikacja, dzięki której można sterować Land Roverem

Choć Jaguar Land Rover nie jest pierwszą firmą, jaka zwykle przychodzi na myśl jeśli chodzi o wykorzystanie nowinek w motoryzacji, od dłuższego czasu prowadzi bardzo interesujące prace. A najnowszego eksperymentu brytyjskiej firmy nie powstydziłby się nawet James Bond.

W nakręconym przed prawie dwiema dekadami filmie Jutro nie umiera nigdy, najsłynniejszy agent Jej Królewskiej Mości otrzymuje od Q zmodyfikowany samochód BMW 750iL, którego jedną z najważniejszych cech jest możliwość sterowania nim za pomocą telefonu. Pracownicy działu badawczego Jaguar Land Rover są chyba fanami tej serii, ponieważ właśnie pochwalili się aplikacją, która pozwala użytkownikowi na to samo.

No, prawie dokładnie na to samo, ponieważ aplikacja ma przede wszystkim pomagać kierowcom, a nie umożliwiać im spektakularnego rozbijania samochodów. Co nie zmienia faktu, że jej działanie polega na tym samym, czyli pozwala zdalnie przejąć kontrolę nad autem.

Dysponujący sparowaną z samochodem aplikacją kierowca ma więc możliwość sterowania kierownicą, pedałami gazu i hamulca, może też zmieniać biegi, choć ta ostatnia możliwość ograniczona jest raczej do jedynki i wstecznego. Wszystko po to, by pomóc w sytuacjach, w których dobrze jest móc zobaczyć z zewnątrz jak zachowuje się samochód. Na przykład w terenie lub na zatłoczonym parkingu.

Do zbierania informacji o otoczeniu aplikacja wykorzystuje te same czujniki, z jakich korzysta system automatycznego parkowania Jaguar Land Rover zainstalowany w modelu Range Rover Sport, dzięki czemu sterowany zdalnie samochód zatrzyma się jeśli zanadto zbliży się do przeszkody. Nie jest to jedyne zabezpieczenie przed tym, by obdarzeniu zbyt bujną fantazją kierowcy nie próbowali naśladować Bonda – prędkość sterowanego przy pomocy aplikacji pojazdu ograniczona jest do 5 kilometrów na godzinę, a osoba sterująca samochodem nie może się od niego oddalić na więcej niż 10 metrów.

Na razie aplikacja jest tylko eksperymentem, a Jaguar Land Rover nie zapowiada rychłego oddania jej do dyspozycji kierowców, ale biorąc pod uwagę, że jeszcze nie tak dawno temu systemy wspomagające parkowanie miały ten sam status, można spodziewać się, że niedługo podobne rozwiązania trafią do konsumentów.

Zdjęcia: Jaguar Land Rover

podobne treści