programy

AOL zamyka Winampa

Dawno, dawno temu, mniej więcej pod koniec lat dziewięćdziesiątych, do odtwarzania plików mp3 używało się praktycznie tylko Winampa. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło, a AOL, aktualny właściciel Winampa, zdecydował właśnie o zamknięciu projektu.

Historia Winampa zaczyna się w 1997 roku, kiedy to Nullsoft wypuścił jego pierwszą wersję. Dwa lata później program był już tak popularny, że AOL zdecydował się przejąć Nullsoft za 80 milionów dolarów. Nie można było wybrać lepszego momentu – już za kilka miesięcy ogromną popularność miały zdobyć takie serwisy jak Kaaza czy Napster. A nikt nie chciał słuchać pobranej z nich muzyki przy pomocy Windows Media Playera.

Niestety przez kolejne lata AOL zadawało się nie mieć pomysłu, co ma właściwie zrobić z zakupionym przez siebie programem. Pierwszy pracownik Nullsoftu i pierwszy manager projektu Winamp, Rob Lord, stwierdził rok temu w wywiadzie dla serwisu Ars Technica, że „jedynym powodem, dla którego Winamp nie ma jeszcze pozycji iTunes, jest kilka lat złego zarządzania AOL, które rozpoczęły się tuż po przejęciu.”

Tak czy inaczej Winamp już nie zostanie „drugim iTunes”. Najnowsza wersja programu będzie ostatnią, jaka się ukaże – po 20 grudnia przestanie działać strona winamp.com, więc nie będzie już można pobrać samego programu, a prace nad nim zostaną wstrzymane.

podobne treści