internet

Anonymous wykradli dane z Ministerstwa Gospodarki

Trzeba było dać ten azyl Snowdenowi. Może wtedy udałoby się uniknąć takich sytuacji jaka na przykład miała miejsce dzisiaj – Anonymous zaatakowali Ministerstwo Gospodarki wykradając stamtąd około 400 MB danych.

Jeśli jednak spodziewaliście się ujawnienia jakichś pikantnych sekretów handlowych, muszę was rozczarować. Większość wykradzionych przez Anonymous z portalu trade.gov.pl dokumentów, to skany paszportów obcokrajowców zapraszanych na rozmowy handlowe, zaproszenia, screenshoty przejętych skrzynek pocztowych czy dokumenty rządowe, z których tylko jeden opatrzony jest klauzulą CONFIDENTIAL (ale nie polską, tylko mołdawską). Generalnie nic na tyle istotnego dla opinii publicznej, że usprawiedliwiałoby w jakiś sposób włamanie.

Wygląda na, że jego sprawcy czują jakąś szczególną niechęć do I Radcy Ambasady RP w Mińsku Wiesława Pokładka, który jest szefem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi. Skany paszportów obcokrajowców zapraszanych właśnie przez jego Wydział najczęściej znajdowały się w paczce opublikowanej przez Anonymous w serwisie Bayfiles. Mało tego, w oświadczeniu Anonymous, I Radca Ambasady przedstawiony jest też jako osoba posiadająca „swoje szczeniaki z CBA”, z której działaniami nie zgadzają się sprawcy włamania, dlatego postanowili upublicznić zdobyte przez siebie dane. Całe oświadczenie przytaczam za serwisem Niebezpiecznik:

„In this particular release we deliver Belarus office of this notorious organization which is engaged in industrial espionage through it’s offices located at Embassies of Poland worldwide, basically all trade missions, no secret whatsoever are into spying but this particular office was stashed with internal reports by the polish anti-corruption bureau and it’s intelligence wing.

 
Inside you will find accesses to vpns, emails, databases and many more We do not respect such actions by Veslav Pokladek of Poland and his puppies from the CBA so we deliver this leak.

 
As many offices are out there we will try to ship them to you one by one”

Jeśli Ministerstwo Gospodarki rzeczywiście byłoby „notorious organization which is engaged in industrial espionage (…) worldwide” pozostawałoby tylko pogratulować rozmachu operacji i czekać na wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Niestety jest to tak samo prawdopodobne jak to, że poufne dokumenty CBA znajdowały się na serwerze trade.gov.pl. Pozostaje mieć nadzieję, że ministerstwo przyłoży się bardziej do własnych zabezpieczeń.

Zdjęcie: Flickr/JoshuaDavisPhotography

podobne treści