biznes

Android będzie otwarty dla wszystkich przez minimum 5 następnych lat

Czasami życie wymusza na nas pewne ustępstwa. A czasami rząd ChRL wymusza ustępstwa na dużych korporacjach. W przypadku wydania zgody na przejęcie Motoroli przez Google postawili jeden warunek.

Warunkiem tym jest zobowiązanie Mountain View do tego, że Android będzie otwarty i dostępny dla każdego producenta przez minimum pięć następnych lat. Tyle podało Google, Chińczycy w ogóle nie tłumaczą się z motywów jakie nimi kierowały. Prawdopodobnie chińscy regulatorzy rynku obawiali się, że jeśli Google kupi w końcu Motorola Mobility, ta ostatnia będzie miała zdecydowaną przewagę na rynku urządzeń mobilnych poprzez dostęp do nowszych/lepszych/tajnych wersji Androida.

Ale ponieważ technicznie Android opracowany został przez Open Handset Alliance, którego Google jest tylko częścią, korporacja z Mountain View i tak miałaby spory problem by zamknąć ten system operacyjny przed innymi producentami. Google wniosło w ten projekt najwięcej ze wszystkich uczestników, prawdopodobnie mogłoby im się to nawet udać. Nie wiadomo tylko po co Google miałoby walczyć przez lata w sądach o prawo wyłączności do Androida.

Dlatego wczoraj Google bardzo chętnie przystało na warunki Chińczyków. Ponieważ na przeprowadzenie wartej 12,5 miliarda dolarów transakcji kupna Motoroli zgodzili się już regulatorzy w USA i UE, zostanie ona przeprowadzona w najbliższym czasie:

„Jesteśmy zadowoleni z tego, że transakcja została zaakceptowana przez przez wszystkich regulatorów, oczekujemy że uda się ją zamknąć na początku przyszłego tygodnia,” powiedziała rzeczniczka prasowa Motoroli Jennifer Weyrauch-Erickson.

[Associated Press, Reuters via The Verge]

podobne treści