aplikacjebiznesnews

Android przestanie być (w praktyce) darmowy

Jak wszystko w życiu, regulacje też mają swoje konsekwencje. Przy czym regulacje zwykle mają ich więcej, niż tylko te, jakie chcieli za ich pomocą osiągnąć inicjatorzy ich wprowadzenia. Jedną z nich jest to, że Android w praktyce przestanie być darmowy.

W lipcu Komisja Europejska nałożyła na Google 4,3 miliarda euro kary, za to, że dla producentów sprzętu warunkiem uzyskania licencji na korzystanie z Google Play jest preinstalowanie na urządzeniach przeglądarki Chrome i ustawienie Google jako domyślnej wyszukiwarki. Według Komisji jest to działanie monopolistyczne, które go celem jest ugruntowanie dominującej pozycji wyszukiwarki internetowej Google.

Komisji nie przekonały argumenty, że do korzystania z Google Play nikt nikogo nie zmusza, a jeżeli producenci, tak jak na przykład Amazon, mają ochotę, mogę przecież tworzyć własne sklepy z aplikacjami. Mountain View już wtedy zapowiadało, że będzie się odwoływało, ale nałożenie kary oznacza, że będzie musiało przemyśleć swój model biznesowy.

Tak też się stało. Google zapowiada wprowadzenie opłat dla producentów. Android Open Source Project pozostanie darmowy, ale już za korzystanie z aplikacji Google (na przykład Gmail, Mapy Google czy YouTube) oraz za dostęp do sklepu Google Play producenci będą musieli zapłacić. Przynajmniej jeśli chodzi o sprzęt sprzedawany w Europejskiej Strefy Gospodarczej (kraje UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia), bo to od nich Google pobierać będzie opłaty. Co z kolei przełoży się na wzrost cen smartphone’ów i tabletów dla klientów indywidualnych, czyli dla nas.

Oczywiście producenci zawsze mogą zainstalować usług samego Androida, ale bez dostępu do aplikacji Google będzie on dla większości użytkowników nieużyteczny. Nawet jeśli nie korzystamy z aplikacji Google, konkurencyjne aplikacje pobierane są najczęściej właśnie z Google Play.

Zmiany wejdą w życie od 29 października tego roku. Producenci będą mogli wybierać pomiędzy różnymi dostępnymi pakietami i przykładowo oferować smartphone z Chrome ale bez Google Play czy z Google Play, ale bez przeglądarki i wyszukiwarki Google.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści