newssmartfony

Android One w Polsce za 399 złotych

Osoby interesujące się technologią z pewnością kojarzą Android One, czyli serię tanich smartphone’ów, które cechują się niezłą specyfikacją oraz wsparciem aktualizacyjnym Google. Do Polski właśnie weszła firma Karbonn, która oferuje na naszym rynku urządzenie Sparkle V.

Seria Android One zadebiutowała kilka miesięcy temu w Indiach i nie do końca było wiadomo, czy dostępne w jej ramach urządzenia pojawią się na innych rynkach niż azjatyckie. Jednak Karbonn, indyjska firma, która współpracowała z Google w ramach inicjatywy Android One, postanowiła rozszerzyć swoją działalność i właśnie weszła na rynek polski. Na razie dostępnych u nas jest 12 urządzeń tego producenta, ale najciekawszym z nich jest właśnie Sparkle V z serii Android One.

Android One to seria tanich smartphone’ów działających pod kontrolą czystego Androida. Przeznaczone są przede wszystkim dla rynków rozwijających się i pomimo niskiej ceny mają oferować relatywnie dobre podzespoły. Nad wszystkim czuwać ma Google, które dostarczać będzie regularnych aktualizacji systemu operacyjnego.

Nie inaczej jest w przypadku Karbonn Sparkle V, który w naszym kraju wyceniony został na 399 złotych. Urządzenie działa więc pod kontrolą czystego Androida 5.1, a jego sercem jest czterordzeniowy układ Mediatek MTK6582 wyposażony w 4 rdzenie Cortex-A7 taktowane częstotliwością 1,3 GHz. Sparkle V wyposażony jest także w 1 GB pamięci RAM oraz 4 GB przestrzeni na pliki użytkownika, którą można rozszerzyć przy pomocy kart microSD.

Umieszczona z tyłu obudowy kamera pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 5 megapikseli, przednia kamera działa w rozdzielczości 2 megapikseli. Urządzenie wyposażone jest w 4,5 calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 480 na 854 pikseli, a w obudowie znalazło się miejsce dla modułów WiFi, Bluetooth oraz GPS. Według danych producenta akumulator o pojemności 1700 mAh powinien wystarczyć na 8 godzin rozmów i 160 godzin czuwania. Miłym zaskoczeniem jest to, że Sparkle V wyposażono w dwa gniazda na kart SIM dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z dwóch numerów jednocześnie.

Jak widać Sparkle V nie jest topowym smartphonem, ale nie o to w tym wypadku chodzi – jego główną zaletą ma być niska cena. I chyba z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest ona bardzo konkurencyjna. Dodatkową zaletą będzie niewątpliwie stałe wsparcie Google, dzięki któremu Android 5.1 powinien działać płynnie. Czas pokaże, czy Karbonn Sparkle V Android One zawalczy z tańszymi urządzeniami z serii Lumia o ten segment rynku.

podobne treści