mobile

Android najpopularniejszy wśród twórców mobilnego malware

Udziały Androida w rynku mobilnym wzrosły w zeszłym roku w porównaniu do 2011 roku o prawie 20 procent, jednak wraz z popularnością systemu zwiększyła się również liczba złośliwego oprogramowania atakująca system operacyjny Google.

Aż cztery z pięciu wszystkich wykrytych w ubiegłym roku zagrożeń mobilnych powstało z myślą o Androidzie – wynika z najnowszego raportu sporządzonego przez specjalistów z F-Secure. Jeszcze w 2010 roku odsetek szkodliwych aplikacji i wirusów, których celem był najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie wynosił zaledwie 11 procent. Rok później ten odsetek był sześć razy większy. Gigantyczny wzrost zainteresowania twórców oprogramowania malware systemem Google był z pewnością efektem rosnącej popularności tej platformy na rynku mobilnym.  Dla przypomnienia dodam, że w ubiegłym roku udziały w rynku Androida wzrosły o niemal dwadzieścia procent do 68,8 procenta.

W 2012 roku wykryto łącznie 301 nowych rodzin i wariantów szkodliwego oprogramowania malware infekujących mobilne systemy operacyjne. Warto spojrzeć też na inne platformy. Złośliwe oprogramowanie na Symbiana stanowiło 19 procent spośród wszystkich zagrożeń wykrytych w ubiegłym roku przez specjalistów z F-Secure. Drugi najpopularniejszy system operacyjny, iOS firmy Apple, może pochwalić się niemal idealnym wynikiem – dotyczyło go zaledwie 0,7 procenta spośród wszystkich wykrytych złośliwych aplikacji i wirusów.

Jakiego typu oprogramowanie było najczęściej wykrywane w 2012 roku? Większość (66 procent) złośliwych programów to konie trojańskie. Do najbardziej niebezpiecznych należy debiutujący w ostatnim kwartale ubiegłego roku trojan bankowy Citmo. Ze względu na fakt, iż pod koniec zeszłego roku Google wydał wersję Android 4.2 Jellybean, w nadchodzącym roku spodziewany jest odczuwalny spadek liczby tego typu zagrożeń. To właśnie nieaktualne wersje oprogramowania stanowią – zdaniem specjalistów F-Secure – de facto „zaproszenie do ataku”.

Ciekaw jestem, ilu z Was ma zainstalowane aplikacje chroniące smartfon przed nieproszonymi gośćmi lub, jak sugerują twórcy raportu, posiada najnowszą wersję Androida. Dajcie znać w komentarzach, jeśli mieliście już jakąś koninę w słuchawce.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

podobne treści