mobile

Android N dostępny w wersji deweloperskiej

Fani Androida nie będą musieli czekać do tegorocznej konferencji Google I/O na oficjalną zapowiedź następcy wersji Marshmallow. Nowy Android, nazywany na razie po prostu N, został już udostępniony w wersji testowej.

Wszystkie informacje, jakie potrzebne są deweloperom do pracy z nową wersją systemu, zostały upublicznione na blogu Android Developers. Google udostępniło także obrazy systemu dla urządzeń kompatybilnych z Nexusami i tabletem Pixel.

Najważniejszą nowością w deweloperskiej wersji Androida N, jest zapowiadana od dawna możliwość korzystania z systemu na dzielonym ekranie – programiści będą mieli możliwość ustalenia minimalnej szerokości, jaka jest wymagana do prawidłowego wyświetlania interface’u. Kolejną interesującą nowością związaną z dzielonym ekranem, jest możliwość przeciągania elementów pomiędzy aplikacjami.

Google zmieniło także wygląd i funkcjonalność panelu powiadomień. Teraz będzie można na nie zareagować (na przykład poprzez wpisanie krótkiej odpowiedzi na powiadomienie z aplikacji Hangouts), już z tego poziomu.

Mountain View pochyliło się także nad oszczędzaniem energii i udoskonaliło funkcję Doze, która ma teraz uaktywniać się za każdym razem, kiedy ekran urządzenia zostanie wyłączony. Zoptymalizowane zostało także wykorzystanie pamięci RAM.

Wygląda więc na to, że w tym roku na konferencji Google I/O firmie pozostanie pochwalić się oficjalną nazwą nowej wersji systemu oraz datą udostępnienia jej produkcyjnej wersji.

podobne treści